7,90 zł lub taniej w pakiecie

Egzamin

Graduation / Bacalauréat
reż. Cristian Mungiu
Rumunia, Francja, Belgia 2016 / 122’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Egzamin to nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes film Cristiana Mungiu, laureata Złotej Palmy za  4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni i Za wzgórzami. Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.

Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne relacje z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.

nagrody

Cannes IFF 2016 – Best Director

Twórcy

reżyseria Cristian Mungiu
scenariusz Cristian Mungiu
zdjęcia Tudur Vladimir Panduru
montaż Mircea Olteanu
obsada Adrian Titieni, Maria Drăguș, Lia Bugnar, Mălina Manovici, Vlad Ivanov
producent Cristian Mungiu
produkcja Mobra Films, Why Not Productions
polski dystrybutor Gutek Film
język rumuński

Cristian Mungiu

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Pierwszy i jak dotąd jedyny rumuński twórca wyróżniony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes - nagrodę zdobył w 2007 roku za film 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni. Początki międzynarodowej kariery Mungiu również były związane z canneńską imprezą. W 2002 roku jego pełnometrażowy debiut Zachód, opowiadający o mieszkańcach Europy Środkowej chcących przenieść się na Zachód, prezentowany był w sekcji Quinzaine des Réalisateur. Dekadę później (już po sukcesie 4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni) oparte na twórczości pisarki Tatiany Niculescu Bran Za wzgórzami wywalczyło w Cannes wyróżnienie za najlepszy scenariusz oraz równorzędne nagrody dla aktorek, Cristiny Flutur i Cosminy Stratan. Film ten doceniony został także przez Europejską Akademię Filmową, podczas rozdań Cezarów, włoskich nagród David di Donatello czy nagród Parlamentu Europejskiego LUX. W tym roku na francuskim festiwalu Mungiu pokazał najnowsze dzieło Egzamin, za które otrzymał wyróżnienie dla najlepszego reżysera. Kameralne opowieści Mungiu, badające kręgi zniewolenia i wyobcowania, opowiadają o zmieniającej się na przełomie wieków Rumunii, a także o samej kondycji ludzkiej.

Wybrana filmografia

2002 Zachód / Occident

2007 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni / 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile / 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2012 Za wzgórzami / După dealuri / Beyond the Hills

2016 Egzamin / Bacalaureat / Graduation

Egzamin

Cristian Mungiu

Twoja ocena 0/5