9,90 zł lub taniej w pakiecie

Climax

reż. Gaspar Noé
Francja 2018 / 92’, polskie napisy
światła stroboskopowe
polskie napisy zwiastun

Gaspar Noé w wizualnie porywający sposób pokazuje, do czego zdolni są ludzie, gdy zbiorowo puszczają im hamulce, budząc wewnętrzne demony.

Inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o grupie tancerzy, którzy w pewną zimową noc spotykają się w opuszczonej szkole na odludziu. Taneczna próba w rytm przebojów Daft Punk, Aphex Twin i Soft Cell szybko zamienia się w pełną seksualnego napięcia imprezę. Gdy wychodzi na jaw, że domowej roboty sangrię ktoś doprawił narkotykami, dzika zabawa w zamkniętym budynku przeradza się w ekstremalny, psychodeliczny trip.

Reżyser sam stanął za kamerą, a do choreograficznych fajerwerków zatrudnił profesjonalnych tancerzy. W obsadzie znalazła się Sofia Boutella, tancerka i aktorka, a także francuski DJ Kiddy Smile. Ścieżkę dźwiękową do Climaxu, pulsującą przebojami elektro z lat 90-tych, wieńczy utwór Sangria Thomasa Bangaltera z Daft Punk, skomponowany specjalnie na potrzeby filmu.

nagrody

MFF w Cannes 2018 - Nagroda C.I.C.A.E.

Twórcy

reżyseria Gaspar Noé
scenariusz Gaspar Noé
zdjęcia Benoît Debie
montaż Denis Bedlow, Gaspar Noé
dźwięk Ken Yasumoto
obsada Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Kiddy Smile, Claude Gajan Maull, Giselle Palmer, Taylor Kastle
producent Brahim Chioua, Richard Grandpierre, Vincent Maraval, Edouard Weil
produkcja Arte France Cinéma, Rectangle Productions, Vice Films, Wild Bunch
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski, angielski

Gaspar Noé

Urodził się w 1963 roku w Argentynie. Od dzieciństwa mieszka w Paryżu. Studiował w École nationale supérieure Louis-Lumière. Już tam zabłysnął etiudami. Dzięki 40-minutowemu Carne zdobył rozgłos. Jego kontynuacją stał się pełnometrażowy film Sam przeciw wszystkim. Twórczość reżysera cechuje skrajny naturalizm. Noé został kilkukrotnie nagrodzony w Cannes, jego prace doceniono też na innych prestiżowych imprezach.

Wybrana filmografia

1991 Carne (short)

1999 Sam przeciw wszystkim / Seul contre tous

2002 Nieodwracalne / Irréversible

2009 Wkraczając w pustkę / Enter the Void

2015 Love

Climax

Gaspar Noé

Twoja ocena 0/5