9,90 zł lub taniej w pakiecie

Barany. Islandzka opowieść

Rams / Hrútar
reż. Grímur Hákonarson
Islandia, Dania, Norwegia, Polska 2015 / 88’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię mieszkających na odludziu braci.

Gummi i Kiddi są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat, a jedyną formą sporadycznej komunikacji są dla nich listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.

Barany. Islandzka opowieść, islandzki kandydat do Oscara i zwycięzca canneńskiej sekcji Un Certain Regard; jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie portretuje ludzi broniących swojego stylu życia i niezależności, czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny sposób, zdobyć na nieoczekiwany heroizm. Finał, jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat, nie pozostawi nikogo obojętnym.

nagrody

  • Cannes IFF 2015 – Un Certain Regard Award
  • Camerimage 2015 – Silver Frog
  • Online Film Critics Society Awards 2015 – Best Non-U.S. Release

Twórcy

reżyseria Grímur Hákonarson
scenariusz Grímur Hákonarson
zdjęcia Sturla Brandth Grøvlen
montaż Kristján Loðmfjörð
muzyka Atli Örvarsson
obsada Sigurður Sigurjónsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Bøving, Jón Benónýsson, Gunnar Jónsson
producent Tom Kjeseth, Alan R. Milligan, Eliza Oczkowska
produkcja Aeroplan Film, Film Farms, Netop Films, Profile Pictures
polski dystrybutor Gutek Film
język islandzki

Grímur Hákonarson

Islandzki filmowiec urodzony w 1977 roku. Ukończył FAMU w Pradze w 2004 roku. Sześć lat później, po realizacji paru krótkich metraży – zauważonego w Cannes Slavka klozetowego oraz wyróżnionych w Locarno Zapasów – nakręcił swój debiutancki film Kamień elfów. Dwa lata później podpisał się pod dokumentem Hreint Hjarta traktującym o duchownym z niewielkiego miasteczka. Jego kolejny film, Barany. Islandzka opowieść, był islandzkim kandydatem do Oscara.

Filmografia

2010 Kamień elfów / Sumarlandið / Summerland

2012 Hreint hjarta / A Pure Heart

2015 Barany. Islandzka opowieść / Hrútar / Rams

Barany. Islandzka opowieść

Grímur Hákonarson

Twoja ocena 0/5