7,90 zł lub taniej w pakiecie

Zdrajca

The Traitor / Il traditore
reż. Marco Bellocchio
Włochy, Francja, Brazylia, Niemcy 2019 / 146’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, oparty na faktach Zdrajca w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii.

A to za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym; wstrząsającego obrazu korupcji i przemocy trawiących Sycylię, wnikliwego portretu mafijnej ośmiornicy, której macki sięgały daleko poza wyspę. Zrealizowany z epickim rozmachem, film Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek. Włoski reżyser bez wahania zdradza romantyczną, gangsterską narrację spod znaku Ojca chrzestnego na rzecz surowej rekonstrukcji brutalnych wydarzeń. W jej centrum znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze; tzw.  maxiproces doprowadził do skazania aż 362 mafiosów. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, "nasza sprawa", zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. 

Historia opowiadana z perspektywy bossa, który nieoczekiwanie staje po stronie sprawiedliwości, nie tylko fenomenalnie rekonstruuje najmroczniejszy czas w dziejach walk z mafią; ale też stawia niezmiennie aktualne pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady.

Twórcy

reżyseria Marco Bellocchio
scenariusz Ludovica Rampoldi, Valia Santella, Francesco Piccolo
zdjęcia Vladan Radovic
montaż Francesca Calvelli
muzyka Nicola Piovani
obsada Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi, Maria Fernanda Cândido, Fabrizio Ferracane
producent Beppe Caschetto, Viola Fügen, Simone Gattoni, Caio Gullane, Fabiano Gullane, Alexandra Henochsberg, Michael Weber
produkcja IBC Movie, Kavac Film, Rai Cinema, Ad Vitam Production, Gullane, Match Factory Productions, Arte France
polski dystrybutor Gutek Film
język włoski, sycylijski, portugalski, angielski

Zdrajca

Marco Bellocchio

Twoja ocena 0/5