7,90 zł lub taniej w pakiecie

Dystans

The Distance / La distancia
reż. Sergio Caballero
Hiszpania 2014 / 82’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Trzy porozumiewające się telepatyczną ruszczyzną osoby niskorosłe dostają od więźnia zadanie - wykraść tytułowy przedmiot, czymkolwiek on jest.

Na swojej drodze bohaterowie spotkają m.in. strażnika-mutanta podróżującego między wymiarami oraz dymiącą beczkę wygłaszającą haiku po japońsku i kochającą się w kominie. Reżyser stawia na głowie konwencje heist movie, osiągając komiczny efekt dzięki przeciąganym ujęciom i zaskakującemu montażowi. Nigdzie się nie spiesząc, przywołuje ducha Stalkera Tarkowskiego. Głównie po to, by się z niego pośmiać, lecz nie tylko - w cieniu imponującego rosyjskiego krajobrazu kryje się bowiem zaskakująca melancholia.

Dystans był prezentowany w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowych Horyzontów w trakcie 14. edycji festiwalu.


Oglądasz film, który trafił do autorskiej sekcji Nie wierzysz, że arthouse może trwać poniżej 1,5h?, przygotowanej przez Magdalenę Bryję, zwyciężczynię konkursu na stworzenie autorskiej propozycji zestawu filmów, wybranych spośród tytułów dostępnych na NH VOD. Oddajemy głos Magdalenie:

Uważasz, że Iliada byłaby nawet spoko, gdyby nie te retardacje? Myślisz, że urodziłaś się w złych czasach, czytając o tym, że na początku XX wieku filmy trwały kwadrans? Perspektywa obejrzenia Szatańskiego tanga odbiera Ci smak życia? Nie chcesz jednak rezygnować z kina artystycznego, bo Marvelki to nie Twoja bajka – masz po prostu słabą zdolność koncentracji, jak mówią Anglicy, attention span of a goldfish. Nie lubisz też poza filmem konsumować niczego innego, więc 3-godzinna projekcja to dla Ciebie ryzyko śmierci z niedożywienia. Nowe Horyzonty udowodnią Ci, że możesz doświadczać kina artystycznego, nie odtwarzając na fotelu wszystkich pozycji kamasutry.

Twórcy

reżyseria Sergio Caballero
scenariusz Sergio Caballero
zdjęcia Marc Gómez del Moral
montaż Martí Roca
muzyka Pedro Alcalde, Sergio Caballero
obsada Michal Lagosz, Alberto Martínez, Jinson Añazco, Roland Olbeter, Vidi Vidal
producent Advanced Music SL, Sónar Festival, Arcadia Motion Pictures
produkcja Sergio Caballero, Ibon Cormenzana
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język rosyjski, japoński, niemiecki

Dystans

Sergio Caballero

Twoja ocena 0/5