7,90 zł lub taniej w pakiecie

Epokowy projekt

The Project of the Century / La obra del siglo
reż. Carlos M. Quintela
Argentyna, Kuba, Szwajcaria, Niemcy 2015 / 100’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Inne, nowoczesne oblicze kubańskiej melancholii ruin - Juragua, upadłe miasto zbudowane od zera w latach 80. przy pierwszej na Kubie elektrowni atomowej, niedokończonej wskutek upadku ZSRR.

Trzy pokolenia Kubańczyków tkwią w niewielkim pracowniczym mieszkaniu. Opiekujący się złotą rybką staruszek Otto, bezrobotny inżynier bez perspektyw Rafael i najmłodszy, opuszczony przez dziewczynę Leo - dziadek, ojciec i syn - zmuszeni są żyć razem. Dławieni frustracją i brakiem nadziei, nieustannie konfrontowani z przeszłością, szukają w niej punktu zaczepienia. Ich wspomnienia ilustrowane są fragmentami starych reportaży z kubańskiej telewizji, w których propagandowy entuzjazm nadaje atomowemu projektowi niemal erotyczną aurę. Upadek projektu narusza przede wszystkim istotę męskości bohaterów. Carlos M. Quintela tworzy egzystencjalną metaforę - Kuba od lat znajduje się w sytuacji patowej, a jego rodakom do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor wymieszany z tęsknotą za minionym.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty – jednego z filarów festiwalu NH. Epokowy projekt był prezentowany w ramach konkursu w trakcie 15. edycji Nowych Horyzontów.

Twórcy

reżyseria Carlos M. Quintela
scenariusz Abel Arcos, Carlos M. Quintela
zdjęcia Marcos Attila
montaż Yan Vega
muzyka Vicente Rojas
obsada Mario Balmaseda, Mario Guerra, Leonardo Gascón
producent Hernán Musaluppi, Natacha Cervi, Pablo Chernov
produkcja Rizoma Films, Uranio Films LTD, Ventura Film, Raspberry & Cream
właściciel praw m-appeal
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hiszpański
barwa kolor i cz.-b.

Epokowy projekt

Carlos M. Quintela

Twoja ocena 0/5