12,90 zł lub taniej w pakiecie

Notturno

reż. Gianfranco Rosi
Włochy, Francja, Niemcy 2020 / 100’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Włoski mistrz kina, Gianfranco Rosi, rusza na Bliski Wschód – do miejsc, które pustoszeją. Przez trzy lata reżyser krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując mieszkańców ciężko doświadczonego przez historię regionu i portretując historie ludzi pragnących uciec od pułapek wojny, głodu czy terroru. W rezultacie powstał wyjątkowy dokument: boleśnie współczesny, ale równocześnie ponadczasowy, a przede wszystkim daleki od sensacyjnego stylu opowieści z mainstreamowych mediów.

Rosi przejmująco i sugestywnie odmalowuje w swoim dokumencie-eseju życie w oczekiwaniu na kolejny dramat oraz wieczną niepewność w świecie cyklicznych katastrof. Struktura filmu wydobywa tę cykliczność: oto wznosząca groźne okrzyki armia, oto opłakujące zmarłych synów, braci i ojców kobiety, oto cierpiące na stres pourazowy dzieci, oto niegdysiejsze dumne wojsko, które stało się armią więźniów. Oto szpital psychiatryczny jako scena politycznego spektaklu – trudno o lepszą metaforę szaleństwa, które obraca w ruinę domy i ludzi. Milczący, lecz genialnie operujący dźwiękiem film Rosiego na swój sposób igra z pojęciem nokturnu – romantycznego poematu czy obrazu osadzonego w nocnej scenerii.

Notturno potwierdza mistrzowską formę autora nominowanego do Oscara Fuocoammare. Ogień na morzu. Najnowszy film Rosiego zdobył m.in. nagrodę na MFF w Wenecji.

Twórcy

reżyseria Gianfranco Rosi
scenariusz Gianfranco Rosi
zdjęcia Gianfranco Rosi
montaż Gianfranco Rosi
produkcja 21 Unofilm, Stemal Entertainment, Les Films d'Ici
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język arabski, kurdyjski

Notturno

Gianfranco Rosi

Twoja ocena 0/5