11+

Nie jestem czarownicą

I Am Not a Witch
reż. Rungano Nyoni
Wielka Brytania, Francja 2017 / 92’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Uznana za czarownicę i jako sierota bezbronna wobec oskarżeń, dziewięcioletnia Shula zostaje wysłana do obozu dla wiedźm.

Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę - po to, by nie mogła odlecieć. W filmie taką szarfą jest realizm, za sprawą którego baśniowy, magiczny świat nigdy nie traci związku z rzeczywistością. Idealnie dawkowane egzotyka i swojskość, symbolika i obyczajowy konkret, a do tego spora garść poezji, szczypta humoru oraz zjawiskowa mała Maggie Mulubwa w głównej roli - to wszystko tworzy czarodziejską filmową miksturę, działającą jeszcze długo po zakończeniu seansu.

Film dostępny do 26.06.2024.

nagrody

Africa IFF (AFRIFF) 2017 - najlepszy film; British Independent Film Awards 2017 - najlepszy reżyser, Douglas Hickox Award; Stockholm Film Festival 2017 - najlepszy debiut; BAFTA 2018 – najlepszy brytyjski debiutujący reżyser

Twórcy

reżyseria Rungano Nyoni
scenariusz Rungano Nyoni
zdjęcia David Gallego
montaż George Cragg
muzyka Matthew James Kelly
obsada Maggie Mulubwa, Gloria Huwiler, Chileshe Kalimamukwento, Travers Merrill
producent Juliette Grandmont, Emily Morgan
produkcja Clandestine films, Film4, Soda Pictures
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język angielski

Rungano Nyoni

Reżyserka i scenarzystka pochodząca z Lusaki (Zambia), a mieszkająca i pracująca w Walii. Studiowała aktorstwo w Londynie (Central St Martins School of the Arts), szybko postanowiła jednak stanąć po drugiej stronie kamery. Nyoni współpracuje ze swoim partnerem Gabrielem Gauchetem, który w 2012 roku do jej scenariusza nakręcił The Mass of Men, nagrodzony m.in. na Berlinale 2013 (najlepszy film w konkursie międzynarodowym) i na MFF w Locarno Złotym Pardino - Lampartem Przyszłości. Nad swoim debiutem pracowała jako rezydentka Cannes Cinéfondation. Jak mówi Rungano Nyoni, bycie cudzoziemką we własnym kraju pozwala jej jako reżyserce zyskać szczególną perspektywę.

Nie jestem czarownicą

Rungano Nyoni

Twoja ocena 0/5