10,90 zł lub taniej w pakiecie

Nieznajomy nad jeziorem

Stranger by the Lake / L’Inconnu du lac
reż. Alain Guiraudie
Francja 2013 / 100’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Czego tu nie ma! Kryminał, thriller, kino erotyczne, wszystko połączone w błyskotliwej opowieści o granicach (lub lepiej: przekraczaniu granic) pożądania. Całość przyprawiona czarnym humorem.

Młody mężczyzna o chłopięcej urodzie spędza lato na codziennym „cruisingu” po gejowskiej plaży. Przy okazji zaprzyjaźnia się z siedzącym na uboczu brzuchatym facetem, jednak serce zaczyna  bić mu mocniej dopiero na widok charyzmatycznego wąsacza à la Tom Selleck. Pewnego wieczora bohater staje się świadkiem morderstwa, co uruchamia spiralę (tragi)komicznych wydarzeń.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty – jednego z filarów festiwalu NH. Nieznajomy nad jeziorem był prezentowany w ramach konkursu w trakcie 13. edycji Nowych Horyzontów.

nagrody

Cannes IFF 2013 – Un Certain Regard Best Director, Queer Palm; T-Mobile New Horizons IFF 2013 - FIPRESCI Award; Festival du Nouveau Cinéma Montréal 2013 - Special Mention; César Awards, France 2014 - Most Promising Actor, Best Supporting Actor, Best Original Screenplay, Best Sound

Twórcy

reżyseria Alain Guiraudie
scenariusz Alain Guiraudie
zdjęcia Claire Mathon
montaż Jean-Christophe Hym
dźwięk Nathalie Vidal, Philippe Grivel
obsada Pierre Deladonchamps, Christophe Paou, Patrick D’Assumçao, Jérôme Chappatte
producent Sylvie Pialat
produkcja Les Films du Worso
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski

Alain Guiraudie

Urodził się w 1964 roku w Villefranche-de-Rouergue. Jego filmy krótkometrażowe były wyświetlane i nagradzane na wielu festiwalach, a wszystkie pełnometrażowe gościły w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs. Nieznajomy nad jeziorem pokazany został w konkursie w sekcji Un Certain Regard. Jego dzieła, opowiadające o seksualności i tożsamości, zwykle utrzymane są w onirycznej lub nawet surrealistycznej stylistyce.

Wybrana filmografia

2001 Ce vieux rêve qui bouge / That Old Drams That Moves

2003 Bezsenność bohatera / Pas de repos pour les braves / No Rest for the Braves

2005 Voici venu le temps / Time Has Come

2009 Le Roi de l’évasion / The King of Escape

2013 Nieznajomy nad jeziorem / L’Inconnu du lac / Stranger by the Lake

Nieznajomy nad jeziorem

Alain Guiraudie

Twoja ocena 0/5