Goltzius and the Pelican Company

reż. Peter Greenaway
Wielka Brytania, Holandia, Francja, Chorwacja 2012 / 128’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

XVI-wieczny malarz, rysownik i ilustrator, Hendrik Goltzius, usiłuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby wydać erotyczną, obrazkową wersję Starego Testamentu.

Tworzy naturalistyczne inscenizacje, które ilustrują pełne erotyki biblijne przypowieści: od Adama i Ewy i narodzin seksu analnego przez perwersje seksualne, kazirodztwo po homoseksualizm. Wraz z kolejnymi występami otwarty i szczycący się wolnością słowa dwór margrabiego staje się coraz mniej tolerancyjny, szczególnie gdy okazuje się, że władcę olśniła uroda jednej z zamężnych aktorek. Wolności słowa jest coraz mniej, a dyskusje nad znaczeniem poszczególnych spektakli stają się coraz gorętsze, z wolnej wymiany myśli przekształcają się w proces inkwizycyjny.

Twórcy

reżyseria Peter Greenaway
scenariusz Peter Greenaway
zdjęcia Reinier van Brummelen
montaż Elmer Leupen
muzyka Marco Robino
dźwięk Maarten van Gent
obsada Ramsey Nasr, F. Murray Abraham, Alba Rohrwacher, Vincent Riotta, Flavio Parenti, Halina Reijn
producent Kees Kasander, Mike Downey, Catherine Dussart, Suza Horvat, Igor Nola, Sam Taylor
produkcja Kasander Film Company, Film and Music Entertainment, Catherine Dussart Productions, MP Film, Netherlands Fund for Film, Rotterdam Film Fund, Centre National du Cinéma, Eurimages
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język angielski, holenderski, francuski

Peter Greenaway

Malarz z wykształcenia, swoją karierę rozpoczął w latach 70. od eksperymentalnych filmów. Sławę przyniosły mu historyczne i kulinarne utwory z lat 80.: Kontrakt rysownika czy Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek. Potem kontrowersyjnie interpretował wielką literaturę w pochodzących z lat 90. Księgach Prospera czy The Pillow Book. Do najbardziej znanych filmów Greenawaya należą WyliczankaBrzuch architekta oraz Zet i dwa zera. Jego filmy wyróżniają się przepychem wizualnym, odrealnieniem i teatralnością obrazu. Dzięki licznym cytatom kulturowym oraz eksperymentalnemu łączeniu stylów uznane są za spełnienie filmowego postmodernizmu. Greenaway, zafascynowany nowymi mediami, tworzy instalacje wideo, krótkie filmy eksperymentalne, reżyseruje spektakle teatralne i operowe, jest też VJ-em.

Wybrana filmografia

1985 Zet i dwa zera / Zed & Two Naughts

1988 Wyliczanka / Drawning by Numbers

1999 8 i pół kobiety / 8 ½ Women

2012 Goltzius and the Pelican Company

2013 Just in Time (segment w 3x3D)

Goltzius and the Pelican Company

Peter Greenaway

Twoja ocena 0/5