English

Bird

Clint Eastwood
USA 1988 / 161’

Miłość Clinta Eastwooda do jazzu (według artysty drugiego obok westernu rdzennie amerykańskiego zjawiska w kulturze) jest powszechnie znana. Z tej miłości powstał film Bird – niezwykła biografia Charliego Parkera (1920-1955), wirtuoza saksofonu altowego, uznawanego za ojca bebopu, którego geniusz po dziś dzień inspiruje jazzmanów z całego świata. Dzieło Eastwooda, podobnie jak twórczość Parkera, która wyznacza rytm całej opowieści, jest rodzajem impresji z nielinearną, pełną retrospektywnych wtrąceń strukturą ujawniającą wielkość i tragedię twórcy. W wypełnionych muzyką obrazach Eastwood rysuje postać Parkera, którego życie upływało w cieniu artystycznego spełnienia i narkotykowej autodestrukcji. Forest Whitaker mistrzowsko gra wrażliwego olbrzyma, wydobywającego z siebie hipnotyczne nuty, z których każda zbliża go nieubłaganie do śmierci. Nikomu w dotychczasowej historii kina nie udało się stworzyć tak intymnego, a jednocześnie tak symbolicznego portretu muzyka. Bird to dzieło o cenie, którą płaci się za wielkość i nieśmiertelność w sztuce. To nie jest film o muzyce, ten film jest muzyką – podsumował film Eastwooda Roger Ebert.

nagrody

Academy Awards 1989 – Best Sound; Golden Globe 1989 – Best Director – Motion Picture; Cannes IFF 1988 – Best Actor (Forest Whitaker), Technical Grand Prize

Clint Eastwood

Urodzony w 1930 roku w San Francisco. Żywa legenda hollywoodzkiego kina. Steven Spielberg powiedział o nim, że jest być może ostatnim prawdziwym mężczyzną amerykańskiego kina. Karierę sportowca i wojskowego porzucił dla telewizji. Zadebiutował w serialu Rawhide. Następnie zawędrował do Włoch, gdzie z inspiracji Sergia Leone stworzył postać „człowieka bez imienia”, bohatera spaghetti-westernowej Trylogii dolara. Po powrocie do Stanów wcielił się w kolejną, ikoniczną postać filmową, porucznika Harry’ego Callahana – bohatera policyjnego Brudnego Harry’ego. Na planie tego filmu zastąpił reżysera Dona Siegela przy realizacji kilku scen. W tym samym roku zadebiutował jako reżyser thrillerem Zagraj dla mnie, Misty, zrealizowanym w założonym przez siebie w 1967 roku studiu Malpaso. Do filmu Bird twórczość Eastwooda (głównie westerny i produkcje sensacyjne) to przede wszystkim udana próba odnowienia gatunkowych schematów. Począwszy od filmowej biografii Charliego Parkera wytrawne kino Eastwooda nabiera cech realistycznego kina psychologicznego z wyraźnym wydźwiękiem moralizatorskim. Zdobywca dwóch Oscarów za reżyserię, Nagrody Irvina Thalberga oraz honorowej, canneńskiej Złotej Palmy (2002).

Wybrana filmografia

1971 Zagraj dla mnie, Misty / Play Misty for Me

1980 Bronco Billy

1992 Bez przebaczenia / Unforgiven

2000 Kosmiczni kowboje / Space Cowboys

2003 Rzeka tajemnic / Mystic River

2006 Sztandar chwały / Flags of Our Fathers

2006 Listy z Iwo Jimy / Letters from Iwo Jima

2014 Jersey Boys

Twórcy

reżyseria Clint Eastwood
scenariusz Joel Oliansky
zdjęcia Jack N. Green
montaż Joel Cox
muzyka Lennie Niehaus with additional music of Charlie Parker
obsada Forest Whitaker, Diane Venora, Samuel E. Wright, Keith David, Michael McGuire, James Handy
producent Clint Eastwood, David Valdes
produkcja The Malpaso Company, Warner Bros.
polski dystrybutor Warner Bros.
język angielski

Bird

Clint Eastwood

Twoja ocena 0/5