English

Przeminęło z wiatrem

Victor Fleming
Gone with the Wind
USA 1939 / 224’

Stare Hollywood żegna stare Południe. Przeminęło z wiatrem – „romans wszech czasów”, bijąca rekordy popularności adaptacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell, dzieło życia producenta Davida O. Selznicka – to także hołd złożony tym, którzy przegrali wojnę secesyjną. Część pierwsza filmu pokazuje wielkość i chwałę posiadaczy ziemskich z południowych stanów Ameryki, druga – ich upadek, trzecia – zmiany, jakie zaszły w Georgii po klęsce Konfederatów.

O sukcesie Przeminęło z wiatrem zadecydował przede wszystkim rozmach tego widowiska – Hollywood bije tu własne rekordy w dziedzinie: długości, wystawności, epickości itd. itp. Ale także para głównych bohaterów, pozbawionych płomiennego idealizmu i innych szlachetnych cech, które charakteryzują większość ekranowych kochanków. Scarlett O’Hara (w brawurowej kreacji pięknej Vivien Leigh) i Rhett Buttler (Clark Gable) są krnąbrni, aroganccy, „samolubni i okrutni”. W gruncie rzeczy… niesympatyczni. A jednak to dzięki nim film budzi emocje i jest czymś więcej niż tylko monumentalną rekonstrukcją przeszłości.

Oglądając tę megaprodukcję, trzeba pamiętać, że kultura Południa, którą sławi się na ekranie, była konserwatywna, patriarchalna, ksenofobiczna, oparta na segregacji rasowej i niewolnictwie czarnoskórych. Ideowo niewiele się zresztą różniła od kina hollywoodzkiego lat 30. Z perspektywy czasu przyglądam jej się z pewną fascynacją, lecz zarazem cieszę się, że już przeminęła z wiatrem.

Bartosz Żurawiecki

 

nagrody

Oscar 1940 – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepszy montaż

Victor Fleming

Urodził się w 1883 roku w Pasadenie, zmarł w 1949 w Cottonwood. Zaczynał karierę w kinowym show-biznesie jako kaskader, potem został kamerzystą filmów z Douglasem Fairbanksem. Pierwszy film wyreżyserował w roku 1919. Stał się jednym z najbardziej cenionych i najwszechstronniejszych hollywoodzkich rzemieślników. Kreacje w jego filmach stworzyli m.in. Emil Jannings (nagrodzona Oscarem rola w Niepotrzebnym człowieku), Gary Cooper (The Virginian), Jean Harlow (Platynowa blondynka), Spencer Tracy (Oscar za Bohaterów morza), Vivien Leigh (Oscar za Przeminęło z wiatrem). Szczyt kariery Fleminga przypadł na 1939 rok, gdy premierę miały dwa najpopularniejsze z podpisanych przez niego widowisk – Czarnoksiężnik z Krainy Oz i Przeminęło z wiatrem. Co ciekawe, w obu przypadkach przyszło mu zastąpić za kamerą innych reżyserów zwolnionych przez producentów filmów.

Wybrana filmografia

1919 When the Clouds Roll By

1927 Niepotrzebny człowiek / The Way of All Flesh

1932 Platynowa blondynka / Platinum Blonde

1934 Wyspa skarbów / Treasure Island

1937 Bohaterowie morza / Captains Courageous

1939 Czarnoksiężnik z krainy Oz / The Wizard of Oz

1939 Przeminęło z wiatrem / Gone with the Wind

1941 Doktor Jekyll i pan Hyde / Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1948 Joanna d’Arc / Joan of Arc

 

Twórcy

reżyseria Victor Fleming
scenariusz Sidney Howard, na podstawie powieści Margaret Mitchell / based on a novel by Margaret Mitchell
zdjęcia Ernest Haller
montaż Hal C. Kern, James E. Newton
muzyka Max Steiner
obsada Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Hattie McDaniel, Thomas Mitchell
producent David O. Selznick
produkcja Selznick International Pictures
polski dystrybutor Vivarto
język angielska

Przeminęło z wiatrem

Victor Fleming

Twoja ocena 0/5