English

Dyktator

Charles Chaplin
The Great Dictator
USA 1940 / 125’

Pierwszy dźwiękowy film Chaplina. Wielki komik uznał, że nie może dłużej milczeć, gdy w Europie Żydzi stali się ofiarami faszystów. Dyktator to głos w obronie prześladowanych, apel o pokój, a przede wszystkim satyra na Hitlera, którego wyobraża tutaj satrapa Hynkel. Satyra nadzwyczaj celna, choć w świetle naszej wiedzy o ogromie i potworności zbrodni nazistowskich wydaje się wręcz nieprzyzwoicie… łagodna.

Chaplin wykorzystał fakt, że przywódca III Rzeszy przypomina z wyglądu jego ekranowe wcielenie – Trampa (Ten wąsik, ach, ten wąsik!). Zagrał więc podwójną rolę – tytułowego dyktatora oraz żydowskiego fryzjera, który w ostatnich dniach I wojny światowej ratuje życie niemieckiemu oficerowi. Sam jednak traci pamięć, spędza lata w szpitalu i nie zdaje sobie sprawy, że na zewnątrz trwają pogromy jego współbraci.

Do historii kina przeszło kilka scen z filmu: golenie w rytm Tańca węgierskiego Brahmsa, taniec Hynkela z globusem czy przemówienia dyktatora, podczas których Chaplin przedrzeźnia wrzaski Hitlera i jego teatralne gesty (twórca wymyślił nawet specjalny język, będący parodią niemieckiego). W tych fragmentach widać komediowy geniusz autora Świateł wielkiego miasta niepodlegający niszczącemu działaniu czasu.

A co z pacyfistycznym i humanistycznym przesłaniem filmu? Może jest zbyt dosłowne, może nazbyt łopatologicznie zostało wyrażone w epilogu (pamiętajmy jednak, kiedy Dyktator powstał). Czy to jednak znaczy, że straciło na aktualności? Niestety, nie straciło.

Bartosz Żurawiecki

Charles Chaplin

Urodził się w 1899 roku w Londynie, zmarł w 1977 w Szwajcarii. Aktor, reżyser, scenarzysta, kompozytor, pionier kina. Od dzieciństwa występował na scenach music-hallu. W 1907 roku został zaangażowany do zespołu wodewilowego. Podczas tournée po USA zwrócił na siebie uwagę Macka Sennetta, twórcy filmowej burleski i właściciela wytwórni Keystone. Tamże Chaplin reżyserował slapstickowe komedyjki, w których sam grał. Stworzył postać trampa w meloniku, za dużych butach, z wąsikiem i bambusową laseczką. W 1919 roku założył, wraz z Mary Pickford, Douglasem Fairbanksem i Davidem W. Griffithem, wytwórnię United Artists. W 1921 roku powstał jego pierwszy pełnometrażowy film – Brzdąc. Jako przeciwnik kina dźwiękowego Chaplin jeszcze w 1936 roku reżyserował nieme Dzisiejsze czasy. Przemówił dopiero cztery lata później w Dyktatorze. Po wojnie został oskarżony o sympatie prokomunistyczne i uznany za „cudzoziemca niepożądanego w USA”. Ostatnie filmy nakręcił w Europie.

Wybrana filmografia

1914 Aby zarobić na życie / Making a Living

1916 Charlie włóczęga / The Vagabond

1921 Brzdąc / The Kid

1925 Gorączka złota / The Gold Rush

1931 Światła wielkiego miasta / City Lights

1940 Dyktator / The Great Dictator

1942 Pan Verdoux / Monsieur Verdoux

1952 Światła rampy / Limelight

Twórcy

reżyseria Charles Chaplin
scenariusz Charles Chaplin
zdjęcia Karl Struss, Roland Totheroh
montaż Wilard Nico, Harold Rice
muzyka Charles Chaplin, Meredith Willson
obsada Charles Chaplin, Paulette Goddard, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Henry Daniell
producent Charles Chaplin
produkcja Charles Chaplin Productions
polski dystrybutor Vivarto
język angielska
barwa czarno-biały

Dyktator

Charles Chaplin

Twoja ocena 0/5