English
zaloguj / zarejestruj

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Paolo Genovese
Perfect Strangers / Perfetti sconosciuti
Włochy 2016 / 97’

Kilka zaprzyjaźnionych par spotyka się pewnego ciepłego wieczoru na kolacji. Każdego dręczą inne kłopoty, każdy ma inny pomysł na ich rozwiązanie. Sympatyczne towarzystwo, pyszne jedzenie i zbliżające się zaćmienie księżyca mają pomóc rozluźnić się i zapomnieć o troskach codzienności. W rzeczywistości jest to jednak początek próby sił, testu na szczerość, wierność, oddanie i cierpliwość. Ktoś proponuje grę: do zakończenia wieczoru wszystkie wiadomości, maile i rozmowy staną się publiczne, przy stole nie będzie tajemnic. Czy taka igraszka z prywatnością może skończyć się dobrze? Obsypany nagrodami przebój włoskich kin w reżyserii Paola Genovesego to opowieść o grupie przyjaciół badających głębię wzajemnych relacji i eksperymentujących z własnymi słabościami, żądzami, potrzebami i nadziejami. To pełne czułości i przemyślane połączenie lekkiej komedii i gorzkiego dramatu, osadzone w idei oczyszczającego, inteligentnego dialogu. W rolach głównych m.in. Kasia Smutniak i Alba Rohrwacher. Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce na festiwalu Tribeca.

Magdalena Maksimiuk

nagrody

Tribeca FF 2016 - Best Screenplay; David di Donatello Awards 2016 - Best Film, Best Screenplay

Paolo Genovese

Urodzony w Rzymie reżyser i scenarzysta, ukończył studia ekonomiczne. Pracował w korporacji, gdzie zajmował się reżyserią filmów reklamowych. W pełnym metrażu debiutował wraz z Luką Miniero w 2002 roku, później wspólnie realizowali kilka innych projektów. Pierwszym filmem samodzielnie wyreżyserowanym przez Genovesego był The Santa Claus Gang. Jego najnowszy film, Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, już zdążył zaskarbić sobie sympatię krytyków i widzów w rodzinnych Włoszech i na świecie.

Wybrana filmografia

2002 Incantesimo napoletano / A Neapolitan Spell

2005 Nessun messaggio in segreteria / Sorry, You Can’t Get Through!

2010 La banda dei Babbi Natale / The Santa Claus Gang

2014 Tutta colpa di Freud / Blame Freud

2016 Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie / Perfetti sconosciuti / Perfect strangers

Twórcy

reżyseria Paolo Genovese
scenariusz Filippo Bologna, Paolo Costella, Paolo Genovese, Paola Mammuni, Rolando Ravello
zdjęcia Fabrizio Lucci
montaż Consuelo Catucci
muzyka Maurizio Filardo
obsada Marco Giallini, Kasia Smutniak , Valerio Mastandrea, Anna Foglietta, Edoardo Leo, Alba Rohrwacher, Giuseppe Battiston
producent Marco Belardi (Lotus Production)
produkcja Medusa Film
polski dystrybutor Aurora Films
język włoski
barwa kolor