English

Moebius

Kim Ki-duk
Korea Południowa 2013 / 88’

Bohaterowie najnowszego filmu Kima Ki-duka to bezimienni matka, ojciec i syn. Ten ostatni pada ofiarą sfrustrowanej rodzicielki, okaleczającej jego narządy płciowe w imię zemsty za zdrady męża. Chłopak staje się lokalną sensacją i pośmiewiskiem wśród kolegów, którzy upokarzają go, zaciekawieni wyglądem wykastrowanego ciała. Ofiarą zajścia staje się także ojciec, który odtąd poświęca cały swój czas na zgłębianie medycznych tajników, obsesyjnie szukając odpowiedzi na pytanie, jak przywrócić synowi seksualną sprawność. Moebius to film dla wytrzymałych widzów, których nie odrzucają dobitne sceny gwałtu, kastracji czy masochistycznego onanizmu. Koreańskiego twórcę, którego film ocenzurowano w ojczyźnie, trudno jednak oskarżyć o chęć szokowania odbiorcy. Jego artystyczna wizja jest spójna i przekonująca, a refleksja nad męskością, którą definiuje ciało, świdruje w głowie jeszcze długo po projekcji.

Artur Zaborski

Kim Ki-duk

Urodził się w 1960 roku w Bonghwa w Korei Południowej. Jako nastolatek porzucił naukę i rozpoczął pracę w fabryce, a następnie służył przez pięć lat w marynarce wojennej. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych w Paryżu w 1992 roku, ale nie ma wykształcenia w dziedzinie filmu. Po studiach wrócił do Korei i został scenarzystą. Jego kino odbiło się szerokim echem na całym świecie, było pokazywane i nagradzane w konkursach czołowych festiwali: w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno.

Wybrana filmografia

1996 Krokodyl / Crocodile / Ang-o

2003 Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna / Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring / Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom

2007 Oddech / Breath / Soom

2011 Arirang (doc.)

2013 Moebius

Twórcy

reżyseria Kim Ki-duk
scenariusz Kim Ki-duk
zdjęcia Kim Ki-duk
montaż Kim Ki-duk
dźwięk Lee Seung-yup
obsada Jo Jae-hyeon, Lee Eun-woo, Seo Young-ju
producent Kim Ki-duk
produkcja Kim Ki-duk Film Production
właściciel praw Finecut
język koreański