Jak być kochaną

Wojciech Jerzy Has
How to Be Loved
Polska 1962 / 97’

Felicja, popularna aktorka, leci do Paryża. Podczas podróży wspomina swoją przeszłość. Wraz z wybuchem wojny, zakochana kobieta ukryła w swoim mieszkaniu Wiktora - ekscentrycznego, młodego aktora podejrzanego o zabójstwo kolaboranta. Raz powziętej decyzji jest wierna do końca. Kiedy zostaje napastowana przez niemieckiego żołnierza, dla dobra ukrytego za kotarą człowieka, nie broni się przed gwałtem. Aby odsunąć od siebie jakiekolwiek podejrzenia, angażuje się w niemieckim teatrze, za co po wojnie staje przed sądem. Jej wysiłki zmierzają do ocalenia ukochanego, ale Wiktor dusi się w ciasnym mieszkaniu. Jest artystą, potrzebuje widowni. Miłość Felicji mu nie wystarcza.

Na pytanie, jak bardzo można poświęcić samą siebie dla drugiego człowieka, odpowiada sama bohaterka: któż z nas się szanuje, kiedy naprawdę kocha?

Dla Barbary Krafftówny rola Felicji okazała się najbardziej znaczącą w jej artystycznym dorobku. W 1963 r. za swoją kreację aktorską otrzymała Złote Wrota na Międzynarodowym Festiwalu w San Fransisco.

Beata Cyganek

Wojciech Jerzy Has, reżyser filmowy, scenarzysta, producent, urodził się w 1925, zmarł w 2000 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był artystą osobnym, często nazywany wizjonerem kina. Najważniejsze swoje filmy stworzył w okresie rozkwitu szkoły polskiej. Debiutował w 1957 r. filmem Pętla, pełnym inspiracji niemieckim ekspresjonizmem i francuskim realizmem poetyckim. Precyzyjnie zaplanowane ujęcia, niesamowita atmosfera z pogranicza świata realnego i baśni, dopracowana scenografia, bohater wyalienowany z codzienności, zgłębianie powikłanej psychiki człowieka - to charakterystyczne cechy stylu Hasa, które znakomicie rozwinął w swoich późniejszych filmach - m.in. w Sanatorium pod Klepsydrą. Jak być kochaną ze słynną rolą Zbigniewa Cybulskiego bliskie jest założeniom polskiej szkoły filmowej. Obraz ten otworzył pasmo sukcesów reżysera, dziś uznawany jest za jeden z najlepszych polskich filmów psychologicznych.

Filmografia:

1947 Harmonia/ Harmony

1957 Pętla/ The Noose

1958 Pożegnania/ Farewells

1959 Wspólny pokój/ One Room Tenants

1960 Rozstanie/ Goodbye to the Past

1962 Jak być kochaną/ How to Be Loved

1964 Rękopis znaleziony w Saragossie/ The Saragossa Manuscript

1968 Lalka/ The Doll

1973 Sanatorium pod Klesydrą/ The Hour-Glass Sanatorium

1982 Nieciekawa historia/ An Uneventful Story

1984 Pismak/ Write and Fight

1985 Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany/ Memoirs of a Sinner

1988 Niezwykła podróż Baltazara Kobera/ The Tribulations of Balthazar Kober

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Wojciech Jerzy Has
scenariusz: Kazimierz Brandys
zdjęcia: Stefan Matyjaszkiewicz
muzyka: Lucjan Kaszycki
obsada: Barbara Krafftówna (Felicja), Zbigniew Cybulski (Wiktor), Artur Młodnicki (Tomasz), Wiesław Gołas (niemiecki żołnierz), Wiesława Kwaśniewska (fotoreporterka), Zdzisław Maklakiewicz (dziennikarz)
producent: Ludgierd Romanis
produkcja: Zespół Filmowy Kamera
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
nagrody: IFF San Francisco 1963 - Złote Wrota / Golden Gates, IFF Edynburg 1963 - wyróżnienie / Special Mention
wersja językowa: polska