Świadectwo urodzenia

Stanisław Różewicz
Birth Certificate
Polska 1961 / 99’

Stanisław Różewicz ma opinię twórcy wyczulonego zarówno na wielkie dramaty jak i drobne sprawy. Ten "reżyser szczegółu" bohaterami swojego tryptyku uczynił dzieci i to ich oczyma oglądamy czasy okupacji. W pierwszej noweli Na drodze poznajemy zagubionego chłopca, który szuka swojej matki. Przygarnia go żołnierz transportujący niepotrzebne nikomu dokumenty. Wspólna wędrówka kończy się strzelaniną w lesie. W noweli List z obozu najstarszy z trzech braci opiekuje się domem pod nieobecność matki. Pieczołowicie pucowane buty i płaszcz ojca przebywającego w obozie podaruje radzieckiemu uciekinierowi, który przypadkowo pojawi się w ich mieszkaniu. Bohaterką noweli Kropla krwi jest samotna żydowska dziewczynka. Jako polska Marysia, trafia do sierocińca. Gestapowcy właśnie ją wybierają jako modelowy przykład cech aryjskich.

Na uznanie zasługuje perfekcja z jaką Różewicz poprowadził małych aktorów. W odgrywanych przez nich rolach nie pobrzmiewa żadna fałszywa nuta. Postaci Janka, Zbyszka, Heńka, Jacka i Mirki na długo zapadają w pamięć. Film otrzymał Złotego Lwa św. Marka - Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dziecięcych w Wenecji.

Beata Cyganek

Stanisław Różewicz, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, urodził się w 1924 r. Po maturze rozpoczął pracę w filmie jako asystent reżysera. Zadebiutował pełnometrażowym filmem Trudna miłość (1953). Jest bratem poety, dramaturga i prozaika Tadeusza Różewicza, z którym (obok prozaika Kornela Filipowicza) najchętniej współpracował przy scenariuszach swoich filmów. Za każdym razem tworzył filmowy kameralny dramat, w którym codzienność i zdarzenia z życia zwykłych ludzi wyrażają uniwersalne problemy. Filmy Różewicza są przemyślanymi obrazami, wychodzącymi spod ręki świadomego twórcy, często wbrew modnym konwencjom. Reżyser był również wieloletnim wykładowcą w szkole filmowej w Łodzi.

Filmografia:

1953 Trudna miłość / Difficult Love

1956 Trzy kobiety / Three Women

1958 Wolne miasto / Free City

1959 Miejsce na ziemi / Place on Eearth

1961 Świadectwo urodzenia / Birth Certificate

1964 Echo

1966 Piekło i niebo / Hell and Heaven

1970 Romantyczni / Romantic People

1975 Opadły liście z drzew / Leaves Have Fallen

1977 Pasja / Passion

1982 Pensja pani Latter / Mrs. Latter's Pension

1984 Kobieta w kapeluszu / Woman in a Hat

1985 Diabeł

1987 Anioł w szafie / Angel in the Wardrobe

1989 Nocny gość / The Night Time Guest

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Stanisław Różewicz
scenariusz: Tadeusz Różewicz, Stanisław Różewicz
zdjęcia: Stanisław Loth
muzyka: Lucjan Kaszycki
obsada: Henryk Modrzewski
producent: Konstanty Lewkowicz
produkcja: Zespół Filmowy Rytm
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
nagrody: IFF for Youth Cannes 1962 - Grand Prix, nagroda FIPRESCI / FIPRESCI Prize
wersja językowa: polska