Lotna

Andrzej Wajda
Polska 1959 / 85’

Dowódca szwadronu ułanów otrzymuje od umierającego właściciela ziemskiego piękną klacz- tytułową Lotną. Odtąd losy konia nierozerwalnie będą związane z odziałem kawalerzystów, który, wraz z upadkiem kampanii wrześniowej w 1939 roku, również ulega rozpadowi. Biała klacz staje się dla żołnierzy obiektem pożądania. Każdy z nich pragnie choć raz "na takim koniu iść do szarży", nie zważając na to, że jasne umaszczenie konia zwraca uwagę wroga i niesie pewną śmierć. Pierwszy ginie rotmistrz, później podchorąży. W końcu klacz trafia w ręce porucznika Wodnickiego, jednak zazdrosny wachmistrz uprowadza konia. Lotna łamie nogę i żołnierze muszą unicestwić źródło własnych pragnień.

Na pierwszy plan niewątpliwie wysuwa się warstwa estetyczna dzieła Wajdy, której niejednokrotnie zarzucano kiczowatość. Po wejściu filmu na ekrany niemal wszystkie recenzje były druzgocące. Z drugiej jednak strony nadmierna estetyzacja stanowi o sile tego "nieudanego arcydzieła". Żaden chyba film w historii polskiego kina nie doczekał się tak wielu różnorodnych interpretacji, od obrazu ginącego świata pewnych wartości, po analizę męskich spojrzeń i kawalerzystów jako symbolu narcystycznego zachwytu.

Beata Cyganek

 

Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, urodził się w 1926 r. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie (1946-50), następnie reżyserię w PWSF w Łodzi. Andrzej Wajda jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów a zarazem współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał u boku Aleksandra Forda przy filmie Piątka z ulicy Barskiej. Debiutował filmem Pokolenie, opowieścią o losach młodzieży z warszawskich przedmieść podczas okupacji hitlerowskiej. Wajda jest reżyserem niezwykle płodnym i wszechstronnym. Zrealizował filmy psychologiczne, historyczne, polityczne, adaptacje dzieł literaturackich. W każdym z tych gatunków stworzył obrazy, które na stałe weszły do historii polskiego kina. W dowód uznania za wybitne zasługi w dziedzinie filmu Wajda otrzymał wiele prestiżowych nagród. W 2000 r. jako pierwszy polski filmowiec otrzymał Oscara - za całokształt twórczości.

Wajda zajmuje się również reżyserią teatralną. Związany jest z krakowskim Teatrem Starym i warszawskim Teatrem Powszechnym.

 

Filmografia:

1954 Pokolenie/ A Generation

1957 Kanał/ Canal

1958 Popiół i diament/ Ashes and Diamonds

1959 Lotna

1960 Niewinni czarodzieje/ Innocent Sorcerers

1965 Popioły/ The Ashes

1968 Wszystko na sprzedaż/ Everything for Sale

1968 Bramy raju/ Gates to Paradise

1970 Krajobraz po bitwie/ Landscape After the Battle

1973 Wesele/ The Wedding

1974 Ziemia obiecana/ Promised land

1976 Człowiek z marmuru/ Man of Marble

1979 Panny z Wilka/ The Girl from Wilko

1981 Człowiek z żelaza/ Man of Iron

1983 Danton

1986 Kronika wypadków miłosnych/ Chronicle of Amorous Accidents

1992 Pierścionek z orłem w koronie/ The Ring with a Crowned Eagle

1996 Panna Nikt/ Miss Nobody

1999 Pan Tadeusz

2002 Zemsta/ The Revenge

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Wojciech Żukrowski, Andrzej Wajda
zdjęcia: Jerzy Lipman
muzyka: Tadeusz Baird
obsada: Jerzy Pichelski (rotmistrz Chodakiewicz), Adam Pawlikowski (porucznik Wodnicki), Jerzy Moes (podchorąży Grabowski), Mieczysław Łoza (wachmistrz Latoś), Bożena Kurowska (Ewa), Bronisław Dardziński (właściciel Lotnej)
producent: Stanisław Adler
produkcja: Zespół Filmowy Kadr
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
wersja językowa: polska