English

Sugar Man

Malik Bendjelloul
Searching for Sugar Man
Szwecja, Wielka Brytania 2012 / 86’

Nagrodzony Oscarem debiut Malika Bendjelloula jest filmem interesującym przynajmniej z kilku powodów. To opowieść o aparacie cenzury, który – przez politykę piętnowania i zakazywania pewnych wytworów kultury – przyczynia się mimowolnie do rozwoju drugiego obiegu (dzięki takiemu procederowi bohater filmu, Sixto Rodriguez, został gwiazdą w RPA). To także historia złamanej kariery – spory talent nie ma siły przebicia na rynku, rzuca więc gitarę w kąt i zaczyna imać się prostych prac, żeby utrzymać rodzinę. To wreszcie kino, które oferuje kojący finał – koncerty Rodrigueza w RPA grane dla tysięcy fanów (o których przez lata nie miał pojęcia!) dostarczają autentycznego wzruszenia – w takich momentach film Bendjelloula jest największy.

nagrody

The Academy Awards 2013 – Best Documentary; Sundance IFF 2012 – Audience Award, Special Jury Prize; BAFTA Awards 2913 – Best Documentary; Athens IFF 2012 – Best Documentary; Göteborg IFF 2013 – Audience Award; Moscow IFF 2012 – Best Documentary

Malik Bendjelloul

Urodził się w 1977 roku we Ystadzie, w Szwecji. Jako dziecko występował w telewizyjnym serialu Ebba och Didrik. Studiował dziennikarstwo i produkcję telewizyjną na Uniwersytecie Linneusza w Kalmarze. Nakręcił kilka dokumentów muzycznych dla szwedzkiej telewizji STV; tam też pracował jako reporter w programie Kobra, dzięki czemu udało mu się zwiedzić cały świat. Podczas jednej z licznych podróży, będąc w RPA, usłyszał historię Sixto Rodrigueza, co stało się zalążkiem pomysłu na film Sugar Man.

Wybrana filmografia

2012 Sugar Man / Searching for Sugar Man (doc.)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Malik Bendjelloul
scenariusz Malik Bendjelloul
zdjęcia Camilla Skagerström
montaż Malik Bendjelloul
muzyka Malik Bendjelloul, Rodriguez
obsada Sixto Rodriguez, Eva Rodriguez, Stephen ‘Sugar’ Segerman, Dennis Coffey, Mike Theodore, Willem Möller
producent Malik Bendjelloul, Simon Chinn, Malla Grapengiesser, Nicole Stott
produkcja Red Box Films, Passion Pictures
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski