English

Post tenebras lux

Carlos Reygadas
Post Tenebras Lux
Meksyk, Francja, Niemcy, Holandia 2012 / 120’

Największy mistyk współczesnego kina doznaje kolejnej wizji. Carlos Reygadas nie ma dla nas dobrych wiadomości. W Post tenebras lux współczesna meksykańska rodzina znajduje się na krawędzi rozpadu. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już za chwilę będziemy świadkami intymnej Apokalipsy. Oto świat, w którym duchowej rozpaczy nie ukoiłby nawet Jan Sebastian Bach do spółki z Arvo Pärtem. Zamiast linearnej fabuły Reygadas przedstawia ciąg niepokojących obrazów. Małżonkowie biorą udział w dziwacznej orgii. Mężczyzna bez powodu bije ukochanego psa. Czerwony diabeł dzierży w dłoniach skrzyneczkę z narzędziami. Czy to oznacza, że coś reperuje? Reżyser konsekwentnie wzbrania się przed odpowiedzią na to pytanie i zachęca widza do tworzenia własnych interpretacji.

nagrody

Cannes IFF 2012 – Best Director; Cinemanila IFF 2012 – Best Director; Lima Latin American IFF – Best Film

Carlos Reygadas

Urodził się w 1971 roku, wychował w Mexico City. Ukończył studia prawnicze ze specjalizacją w prawie międzynarodowym. Porzucił karierę urzędniczą dla kina. Pierwszą krótkometrażówkę pokazał podczas belgijskiego konkursu dla niezależnych filmowców w 1999 roku. Trzy lata później zrealizował wedle własnego scenariusza Japón – pełnometrażowy debiut fabularny. Film zwrócił uwagę krytyki i zdobył nagrody na festiwalach w Cannes, São Paulo czy Rio de Janeiro. Jego Bitwa w niebie z 2005 roku została nominowana do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Film, podobnie jak debiut, wzbudził wiele kontrowersji, ale zarazem ugruntował pozycję Reygadasa jako jednego z najciekawszych młodych reżyserów Ameryki Południowej. Ukończone w 2007 roku Ciche światło podejmuje najważniejsze dla autora wątki w formie najbardziej zbliżonej do klasycznych wzorców kina metafizycznego. W 2010 roku twórca nakręcił krótki metraż To jest królestwo moje na potrzeby nowelowego filmu Rewolucja, stanowiącego zbiór wariacji młodych filmowców na temat dziedzictwa i konsekwencji rewolucji meksykańskiej. W roku 2012 na festiwalu w Cannes pokazano najnowszy jego film, Post tenebras lux. Bohater retrospektywy na zeszłorocznych Nowych Horyzontach.

Wybrana filmografia

1999 Max / Maxhumain / Max (short)

1999 Jeńcy / Prisioneros / Prisoners (short)

2002 Japón / Japón / Japan

2005 Bitwa w niebie / Batalla en el cielo / Battle in Heaven

2007 Ciche światło / Stellet licht / Silent Light

2012 Post tenebras lux / Post Tenebras Lux

Opracowanie: Urszula Lipińska

Twórcy

reżyseria Carlos Reygadas
scenariusz Carlos Reygadas
zdjęcia Alexis Zabe
montaż Natalia López
dźwięk Gilles Laurent
obsada Adolfo Jiménez Castro, Nathalia Acevedo, Willebaldo Torres, Rut Reygadas, Eleazar Reygadas
producent Jaime Romandia, Carlos Reygadas, Arnold Heslenfeld, Jean Labadie, Frans van Gestel, Michael Weber, Rémi Burah
produkcja No Dream Cinema, Mantarraya Producciones, Le Pacte, arte France Cinéma, Fondo para la Producción Cinematogràfica de Calidad, The Match Factory, Topkapi Films,Ticoman
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hiszpański