English

Przyjaciel rodziny

Paolo Sorrentino
The Family Friend / L’amico di famiglia
Włochy, Francja 2006 / 102’

W Przyjacielu rodziny surrealizm kina Lyncha idzie pod rękę z rozpasaniem filmów Felliniego. Główny bohater, przebrzydle bogaty Geremia, pod odrażającym ciałem kryje zwiędły od zgorzknienia charakter. On nie lubi nikogo, jego natomiast lubią wszyscy. To dlatego, że Geremia pożycza ludziom małe sumy. Chętnie podratuje w razie finansowego dołka lub konieczności grubszego wydatku. W ten sposób zaprzyjaźnia się z rodziną Rosalby, lokalnej miss, która właśnie wychodzi za mąż. W dniu ślubu nie tylko jego szczodrość, ale także pożądanie panny młodej ujawnia się w całej swej dzikości, wywołując lawinę dziwnych konsekwencji. Niespodziewane zauroczenie najładniejszej dziewczyny w mieście najbrzydszym starcem pod słońcem będzie tylko jedną z nich. Przyjaciel rodziny  znalazł się w programie 12. NH decyzją tegorocznego zwycięzcy Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka – Adama Kruka.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, zainicjowany w 1994 roku przez Piotra Łazarkiewicza, ma na celu promowanie młodych, utalentowanych krytyków filmowych. W XVI edycji konkursu wzięło udział 78 osób, z których jury wyłoniło laureata Grand Prix, Adama Kruka. Patronat nad konkursem sprawuje dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. Od siedmiu lat uroczyste wręczanie nagród odbywa się w czasie trwania MFF Nowe Horyzonty, 25 lipca, w dniu imienin patrona nagrody, a laureat pierwszego miejsca ma okazję zaprezentować publiczności festiwalowej wybrany przez siebie film. Fundatorem nagród finansowych jest PISF, a organizatorzy konkursu, Anna Mętrak i Janusz Zaorski, nagradzają laureata Grand Prix statuetką autorstwa wybitnego polskiego rzeźbiarza, Adama Myjaka.

Urszula Lipińska

Paolo Sorrentino

Urodził się w Neapolu w 1970 roku. Pierwszy film według własnego scenariusza, Polvere di Napoli, nakręcił w 1998 roku. W pełnym metrażu zadebiutował trzy lata później, realizując O jednego więcej. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu stylowy thriller Skutki miłości wyreżyserowany w 2004 roku. Za tym sukcesem nadeszły kolejne. Za Boskiego Sorrentino otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes w 2008 roku, a trzy lata później w tym samym miejscu uhonorowano go Nagrodą Jury Ekumenicznego za Wszystkie odloty Cheyenne’a.

Wybrana filmografia

2001 O jednego więcej / L’uomo in più / One Man Up

2004 Skutki miłości / Le consequenze dell’amore / The Consequences of Love

2006 Przyjaciel rodziny / L’amico di Famiglia / The Family Friend

2008 Boski / Il Divo / The Deity

2011 Wszystkie odloty Cheyenne’a / This Must Be the Place

Opracowanie: Urszula Lipińska

Twórcy

reżyseria Paolo Sorrentino
scenariusz Paolo Sorrentino
zdjęcia Luca Bigazzi
montaż Giorgio Franchini
muzyka Teho Teardo
dźwięk Emanuele Cecere, Daghi Rondanini
obsada Giacomo Rizzo, Fabrizio Bentivoglio, Laura Chiatti, Marco Giallini
producent Francesca Cima, Nicola Giuliano, Domenico Procacci, Fabio Conversi
produkcja Fandango, Indigo Films, Babe Film, Canal +, Wild Bunch, Medusa Film, Sky
właściciel praw Wild Bunch
język włoski
barwa kolor