English

Turning

Charles Atlas
USA, Dania 2012 / 83’

Antony Hegarty, znany po prostu jako Antony, oraz Charles Atlas, amerykański wideo-artysta, stworzyli w 2006 roku wspólny projekt Turning, który francuski dziennik „Le Monde” określił jako transseksualny koncert-manifest. Na kanwie europejskiej trasy koncertowej powstał film dokumentalny o tym samym tytule, w którym oprócz przeszywających do szpiku kości, wibrujących niepokojem kawałków Antony’ego i scenicznych, teatralnych wizualizacji Atlasa znalazły się intymne wywiady z performerkami kolaborującymi z artystami. Każda z nich opowiada wybraną, dramatyczną i przełomową historię ze swojego życia. Żadna swojej opowieści nie kończy, robi to za nie Antony, którego piosenki w lirycznej formie syntetyzują indywidualne doświadczenia. Wszak cała twórczość Antony’ego kręci się wokół niedopasowania: do świata, do własnego ciała, do swojej płci. Turning zatacza kręgi na tym samym terenie: tożsamości płciowej, kobiecości, androgynii, utraty niewinności i poszukiwania swojego miejsca w świecie, ponad prostackim, binarnym podziałem na męskie i kobiece.

Charles Atlas

Amerykański artysta nowych mediów, reżyser, scenograf i projektant kostiumów. Od lat 70. tworzy prace wideo, multimedialne instalacje, kręci filmy dokumentalne i inscenizuje sceniczne performance. W 2006 roku miała miejsce jego wystawa retrospektywna w Tate Modern; jego prace prezentowane były też w Whitney Museum, nowojorskiej MoMie i Centrum Pompidou w Paryżu.

Wybrana filmografia

1983 Sometimes It Works, Sometimes It Doesn’t (co-dir., doc.)

1994 Superhoney

2002 The Legend of Leigh Bowery (doc.)

2010 William Kentridge: Anything Is Possible (co-dir., doc.)

2012 Turning (doc.)

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Charles Atlas
scenariusz Charles Atlas, Antony
zdjęcia Charles Atlas
montaż Åsa Mossberg
muzyka Antony and the Johnsons
dźwięk Peter Albrechtsen, Jacques Pedersen
obsada Antony, Johanna Constantine, Catrina Delapena, Honey Dijon, Eliza Douglas, Connie Fleming, Joey Gabriel, Joie Iacono, Stacey Mark, Nomi, Kembra Pfahler, Morisane Sunny, Shiroma, Julia Yasuda
producent Vibekke Vogel, Lucy Sexton, Antony Hegarty
właściciel praw Cat & Docs
język angielski
barwa kolor