English

Alicja w Odczarowanej Krainie

The Quay Brothers
Alice in Not So Wonderland
Wielka Brytania 2007 / 3’

Alicja dowodzi, że wyobraźnia braci Quay może przyswoić i przemienić dowolne zlecenie (podobnych przykładów dostarczają ich filmy reklamowe). Ni stąd, ni zowąd po drugiej stronie lustra dochodzi do kataklizmu – nad dom Alicji nadciąga ciężka, gradowa chmura, kraina czarów chwieje się w posadach. „Sekretnym scenariuszem” filmu – z czego Quayowie uczynili zasadę – jest muzyka, tu: kompozycje Siergieja Prokofiewa. Alicja broni się doskonale poza kontekstem, w którym pojawiła się po raz pierwszy.

7 lipca 2007 roku na całym świecie odbyła się seria koncertów Live Earth SOS. Organizatorzy zaprosili kilkudziesięciu twórców filmowych, aby zrealizowali krótkie, autorskie etiudy, w dowolny sposób odnoszące się do problemów zagrożenia środowiska i efektu cieplarnianego. Filmy wyświetlane były w trakcie koncertów na antenie MTV i udostępnione w Internecie.

 

Jakub Mikurda

Bracia Quay

Ur. w 1947 roku w Filadelfii, USA. Są bliźniakami. Studiowali w Filadelfii, kontynuowali naukę w Royal College of Art w Londynie, gdzie w latach 70. reżyserowali swoje pierwsze krótkie metraże. W latach 80. produkowali reklamówki telewizyjne (dla Honeywell, Walkers Crisps i Dulux Wood Protection), wideoklipy (najsłynniejszy - do piosenki Petera Gabriela Sledgehammer) i animacje, które przyniosły im popularność - Gabinet Jana Švankmajera, Ulica krokodyli. W 1995 odbyła się premiera ich pierwszego filmu fabularnego Instytut Benjamenta, nagrodzonego Bronze Horse w Sztokholmie oraz nagrodą jury na festiwalu Fantasporto. Kolejny pełnometrażowy film aktorski braci to Stroiciel trzęsień ziemi. W swojej twórczości inspirują się literaturą, szczególnie prozą Bruno Schulza, ostatnio Stanisława Lema.

Twórcy

reżyseria The Quay Brothers
scenariusz The Quay Brothers
zdjęcia The Quay Brothers
muzyka Siergiej Prokofiew
animacja The Quay Brothers
opracowanie plastycznie The Quay Brothers
produkcja Koninck Studios
źródło kopii Quay Brothrers
barwa kolor i cz.-b.