English

Przypadki Tracey

Bruce McDonald
The Tracey’s Fragments
Kanada 2007 / 77’

Bruce McDonald w filmie Fragmenty Tracey pokazuje nieskrystalizowane jeszcze myśli i uczucia zagubionej nastolatki Tracey Berkowitz (Ellen Page) w innowacyjnej oprawie wizualnej, na podzielonym ekranie. Tytułowa bohaterka wyrusza z rodzinnego miasteczka do Winnipeg w poszukiwaniu zaginionego brata. Bez środków do życia, włóczy się po ulicach nieznanego miasta i spotyka wyalienowanych, samotnych ludzi. Musi sobie także poradzić ze wspomnieniami o dysfunkcyjnej rodzinie i z wciąż żywymi uczuciami do byłego chłopaka. Na swojej drodze w głąb miasta i własnych uczuć, Tracey dostrzega czasami swego zaginionego brata - a przynajmniej tak jej się wydaje. Niespójne, fragmentaryczne myśli i działania głównej bohaterki są odzwierciedlone w nerwowej, podzielonej lub rozbitej strukturze obrazu. Osiągając momentami styl kinowego kubizmu, McDonald odważnie łączy formę i treść w niepokojącym i nadzwyczajnie przekonującym obrazie zranionej psychiki.

Tom McSorley


Dysfunkcyjna rodzina, dojrzewająca, nienawidząca siebie i swojego ciała nastolatka, bunt i tragedia. Tracey (w tej roli błyskotliwa i nagradzana Ellen Page) prowadzi pierwszoosobową opowieść o swoich inicjacjach - w sferze przyjaźni, seksu i przemocy. Reżyser kręcił film dwa tygodnie, ale postprodukcja zajęła mu dziewięć miesięcy - i to widać.

Fragmenty Tracey to jedno z najciekawszych i najodważniejszych zastosowań poliwizji, czyli multiplikacji ekranowej, wielości obrazów. Kadry są tu w ciągłym ruchu - mnożą się do trzech, czterech, siedmiu, a nawet 13 części, dzielą się poziomo, pionowo i na skos, scalają z powrotem, barwią pod wpływem filtrów, przenikają i nakładają, przemieszczają się z lewej na prawą, z góry na dół. Dzięki temu oglądanie filmu jest nieustającą przygodą i fascynującym percepcyjnym wyzwaniem. Fragmentacja obrazuje dezorientację bohaterki i chaos wkradający się do jej życia, ale stanowi też po prostu formalną zabawę, pokazującą horyzonty współczesnego montażu wertykalnego, możliwego dzięki wideo-artowi, komputerom i Internetowi. Jeśli chodzi o to ostatnie medium, reżyser po oficjalnej premierze filmu zaprosił wszystkich chętnych do udziału w konkursie na ułożenie własnej wersji tych puzzli.

Jan Topolski

Bruce McDonald

Urodził się w Kingston, Ontario w 1959 r. Kręcił filmy od dziecka, jako uczeń wyświetlał je w szkolnej kafejce i w ten sposób zarobił swoje pierwsze sto dolarów. Studiował reżyserię na Ryerson University w Toronto. Był współtwórcą wielu popularnych kanadyjskich seriali i telewizyjnych show. McDonald to urodzony prowokator i kpiarz, kiedy otrzymał 25 tys. dolarów nagrody za Roadkill, zadeklarował, że wyda je na bryłę haszyszu... Lubi bawić się konwencjami gatunkowymi, takimi jak film drogi w Highway 61 czy komedia w Niebezpiecznym mieście. W Kanadzie od lat jest postacią kultową, a Fragmenty Tracey i horror Pontypool tylko utwierdziły jego pozycję.

Wybrana filmografia:

1989 Roadkill

1991 Highway 61

1995 Dance Me Outside

1996 Hard Core Logo

2001 Niebezpieczne miasto / Picture Claire

2007 Przypadki Tracey / The Tracey Fragments

2008 Pontypool

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria: Bruce McDonald
scenariusz: Maureen Medved
zdjęcia: Steve Cosens
montaż: Jeremy Munce, Gereth C. Scales
muzyka: Broken Social Scene
obsada: Ellen Page, Maxwell McCabe-Lokos, Ari Cohen, Erin McMurtry
producent: Sarah Timmins
produkcja: Shadow Shows
nagrody: MFF Berlin 2007 - nagroda im. Manfreda Salzgebera, FF Atlantic 2007 - najlepszy film kanadyjski, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka
wersja językowa: angielska