English

Persona non grata

Krzysztof Zanussi
Polska, Urugwaj, Rosja 2005 / 110’

Dramat ze świata dyplomacji z przejmującym Zbigniewem Zapasiewiczem w roli inteligenta rozczarowanego wywalczoną wolnością. Tytułowa persona non grata to Wiktor, dawny opozycjonista, dziś ambasador RP w Urugwaju. Niegdysiejszy idealista nie odnajduje się w świecie, w którym trudno komukolwiek zaufać. Jego obsesyjne podejrzenia o nieuczciwość czy wręcz zdradę odnoszą się nie tylko do współpracowników, ale rozciągają się na życie prywatne; dotyczą nie tylko teraźniejszości, ale i spraw sprzed lat. Tymczasem historia toczy się dalej, ustrój udało się zmienić, ukochana żona nie żyje, a przeszłość staje się coraz bardziej mglista i niejednoznaczna.

Istotnym tematem filmu jest motyw śmierci - tym razem nie własnej, lecz cudzej. Jak pogodzić się z nagłym odejściem bliskiej osoby? Persona non grata opowiada o dojrzewaniu do niełatwej akceptacji utraty najbliższych, o poszukiwaniu wewnętrznej harmonii mimo dysonansów narzucanych przez okoliczności zewnętrzne.

Osobisty dramat Wiktora jest wpisany w sensacyjne tło z wątkiem szpiegowskim, przemytniczym i z egzotycznymi zdjęciami (część scen była realizowana w Urugwaju).

Mirella Napolska

Artykuły o filmie

Film w internecie