English

American Shorts

102’
Caramel

Czy możliwe jest intymne zbliżenie z zachowaniem dystansu społecznego? Jak cienka jest granica między przyjaźnią i pożądaniem? Do czego, oprócz zabawy z dziećmi, mogą posłużyć klocki? Co może pójść nie tak, gdy zaprosisz kolegów na wspólne oglądanie filmów pornograficznych?

Tego wszystkiego dowiedzą się widzowie sekcji American Shorts – stworzonej wspólnie z festiwalem CINEMAFORUM. Tej formy twórczości brakowało jak dotąd na American Film Festival, a to ona jest bardzo często oazą wolności dla młodych twórców i twórczyń, którzy korzystają z niej, by przewrotnie, odważnie i nierzadko dowcipnie opowiadać o współczesnych Stanach Zjednoczonych (i o świecie w ogóle). Zbliżenie dyrektorki korporacji i pomywacza w Squeegee Morgana Krantza jest absurdalne i groteskowe, ale jakże aktualne w dobie pandemii. Bohaterowie Query Sophie Kargman przekonują się z kolei, że rozmowa o seksualności może mieć zaskakujące przełożenie na praktykę. Każda matka będzie zapewne w stanie odnaleźć kawałek swojego losu w egzystencjalnej komedii Bridget Moloney Blocks (z laureatem Indie Star Award z 2019 roku, Markiem Webberem, w roli ojca). Wpływ ruchu #metoo jest zaś widoczny w filmie He’s the One Jessie Kahnweiler, gdzie randka bardzo szybko przeradza się w opresyjną sytuację.

Klocki

Blocks
USA 2020 / 11’

Codzienna egzystencja matki dwóch szkrabów komplikuje się, gdy kobieta nieoczekiwanie zaczyna wymiotować klockami.

reżyseria: Bridget Moloney

Caramel

USA 2020 / 14’

W przededniu pogrzebu dziadka Eric odkrywa niechlubną przeszłość matki. Czy uda mu się wzbić ponad przyziemne uczucia i wesprzeć ją, gdy tego najbardziej potrzebuje?

reżyseria: Shange Zhang

Dirty

USA 2020 / 10’

Marco urywa się ze szkoły, by spędzić dzień z chłopakiem. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem.

reżyseria: Matthew Puccini

To on

He's the One
USA 2020 / 9’35’’

Dziewczyna zakochuje się w nowo poznanym facecie. Dotychczasowe doświadczenia każą jej kwestionować każde jego zachowanie. Czy miłości tak blisko do nienawiści?

reżyseria: Jessie Kahnweiler

Mały wódz

Little Chief
USA 2020 / 11’

W rezerwacie indiańskim w Oklahomie nauczycielka i zbuntowany chłopiec spędzają razem czas, by dowiedzieć się, jak wiele ich łączy.

reżyseria: Erica Tremblay

Filary

Pillars
USA 2020 / 10’

Dowiedziawszy się o nieuchronnych tradycyjnych zaślubinach przyjaciółki, dziewczyna postanawia odwołać się do tajnego paktu, które niegdyś zawarły.

reżyseria: Cameron Nelson

Query

USA 2020 / 9’5’’

Dwaj przyjaciele dzielący pokój leniwie spędzają dzień, bezpruderyjnie testując swoje granice. Dokąd ich to zaprowadzi?

reżyseria: Sophie Kargman

Gąbka

Squeegee
USA 2020 / 10’

Romans w czasie pandemii. Bezpieczny. Czysty. Niemożliwy.

reżyseria: Morgan Kranz

Topanga

USA 2019 / 14’

Niedosłysząca bezdomna kobieta zostaje brutalnie napadnięta i zgwałcona. Znajduje jednak siłę, by wstać i stawić czoła życiu, które nieoczekiwanie przybierze zupełnie inny obrót.

reżyseria: Aycil Yeltan