English

Zestaw Świat po dwóch stronach kamery 1

106’

Akogo

Polska 2005 / 40’

reżyseria:Piotr Bals
scenariusz:Piotr Bals
zdjęcia:Piotr Bals
nagrody:Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich, Konin 2006 - Nagroda Publiczności, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda dla Najmłodszego Twórcy / Audience's Award, Award of the Minister of Culture and National Heritage, Award for the Youngest Artist
wersja językowa:polska

Bohaterkami tego pięknego filmu są Ola i Mania Janczarskie oraz ich mama, Ewa Błaszczyk. 13-letni chłopiec próbuje zgłębić prawdę o bólu wynikającym z niesprawiedliwości losu, wytrwałości, wzajemnej miłości i oddaniu.

Piotr Bals o sobie:
Mam 16 lat i jestem uczniem III klasy w Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu. Bardzo lubię informatykę oraz grafikę, więc również i filmy. Zacząłem je kręcić, gdy miałem zaledwie 13 lat. Chodziłem wtedy do Stowarzyszenia Nowa Rodzina na Placu Świętego Macieja. Odbywały się tam warsztaty filmowe. Zafascynowałem się tym. Chciałbym to kontynuować ze względu na moją fascynację grafiką i filmem.

Andrzej i Magda

Andrzej and Magda
Polska 2005 / 6’22’’

reżyseria:Paweł Bals
scenariusz:Paweł Bals
zdjęcia:Paweł Bals
wersja językowa:polska

Opowieść o rodzącym się uczuciu dwojga młodych ludzi. Czy chcą wspólnej przyszłości, czy wiedzą jak długo to uczucie przetrwa?

Paweł Bals o sobie:

Mam 17 lat i chodzę do Gimnazjum nr 8 we Wrocławiu. Zacząłem interesować się fotografią i filmami na warsztatach. Chciałbym dalej robić filmy i zdjęcia.

Hania

Polska 2007 / 19’

reżyseria:Ania Lipka
scenariusz:Ania Lipka
zdjęcia:Ania Lipka
wersja językowa:polska

Obraz pełen refleksji o życiu i cierpieniu - dwóch rzeczach, które często idą w parze. Bohaterka filmu, kobieta o wielkich zawodowych ambicjach, wychowuje chorego syna, łącząc pracę z opieką nad dzieckiem. Jej filmowy portret jest lekcją niebywałej pokory.

Ania Lipka o sobie:

Zajmuję się aktorstwem, pisaniem, teraz moją pasją stał się film. Mieszkam na warszawskiej Pradze Północ. Zrobiłam już sześć filmów. Ten jest czwartym w kolejności. Bardzo chciałabym zostać reżyserem filmowym, niestety nie lubię mojej szkoły i bardzo źle się uczę. Może można zostać reżyserem bez świadectwa ukończenia podstawówki?

Jacka Kleyffa świata odczuwanie

Jacek Kleyff’s Word Perception
Polska 2007 / 24’

reżyseria:Robert Osnowski
scenariusz:Robert Osnowski
zdjęcia:Robert Osnowski
wersja językowa:polska

Spotkanie 16-letniego chłopaka z liderem zespołu Orkiestra na Zdrowie. A spotkanie to niecodzienne. Jest w nim miejsce na lekcję historii, refleksję o dziwach i śmiesznościach świata, na opowieść o wyzwoleniu - muzycznym, ale też po prostu ludzkim.

Robert Osnowski o sobie:

Uczęszczam do liceum. Tworzę filmy dokumentalne, których tematem jest życie innych ludzi. Film o Jacku Kleyffie jest moim drugim filmem. Rok temu powstał Rafał. Jest to opowieść o narkomanie, który wyszedł z nałogu, założył rodzinę, lecz mimo swej wytrwałości, nadal ma problemy, bo dla innych zawsze będzie on nałogowcem. Moim marzeniem jest zrobić film, który podbije serca ludzi. Poza tym chcę znaleźć inteligentną, śliczną i kochającą mnie dziewczynę. Na pewno zobaczycie jeszcze moje filmy, bo chcę zajmować się tą, jakże niesamowitą, sztuką. Od czasu, kiedy Mira Sikorska dała mi kamerę w rękę, jest to moje wielkie hobby.

Latarnik

Lamplighter
Polska 2005 / 10’

reżyseria:Piotr Bals
scenariusz:Piotr Bals
zdjęcia:Piotr Bals
nagrody:OKFA Konin 2006 - nagroda publiczności / Audience's Award, nagroda za debiut / Award for Debut, nagroda organizatorów / Organisers' Award, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Award of the Minister of Culture and National Heritage, nagroda dla najmłodszego twórcy / Award for the Youngest Artist
wersja językowa:polska

Spacer 13-letniego chłopca z kamerą po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Chłopiec spotyka tam latarnika zapalającego latarnie gazowe. Zawiązuje się pomiędzy nimi specyficzna więź.

Le Parkur

Polska 2007 / 7’

reżyseria:Bartek Bals
scenariusz:Bartek Bals
zdjęcia:Romek Niewiadomski
wersja językowa:polska

Film, choć krótki, jest pełen dynamiki i akrobatycznych popisów. Autorzy próbują nim udowodnić, że Le Parkour nie jest sportem dla złodziei, jak potocznie się go odbiera, lecz zajęciem dla ludzi wolnych, którzy chcą coś w życiu osiągnąć.

Bartek Bals o sobie:
Mam 14 lat i chodzę do Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu. Interesuję się komputerami, grami, akrobatyką sportową i filmami. Zafascynowałem się tym, gdy zacząłem chodzić na warsztaty filmowe do Stowarzyszenia Nowej Rodziny, razem z moim bratem. Bardzo mi się to spodobało. To dopiero mój pierwszy film, ale obiecuję, że będą następne.