program

« poprzedni następny » lista

W ułamku sekundy

In The Fade / Aus dem Nichts
reż. Fatih Akin / Niemcy, Francja 2017 / 106’
napisy: polskie i angielskie
Zwiastun filmu
Pokazy Galowe

Seanse

brak seansów

Obsada

Diane Kruger, Numan Acar, Ulrich Tukur, Johannes Krisch, Jessica McIntyre

nagrody

Cannes IFF 2017 – Best Actress

Opis filmu

Pierwszy niemieckojęzyczny film w dorobku Diane Kruger, urodzonej w Niemczech gwiazdy Bękartów wojny Quentina Tarantino i Troi Wolfganga Petersena, przyniósł jej także pierwszą w karierze Złotą Palmę. Bohaterka Kruger w tytułowym "ułamku sekundy" traci wszystko: męża (był Kurdem) i małego synka. Gdy sprawcy zamachu bombowego zostają ujęci, na jaw wychodzą rasistowskie motywy ataku. Aresztowanie pary młodych neonazistów nie łagodzi jednak bólu Katji i nie gasi potrzeby zemsty - szczególnie, że szanse na sprawiedliwy wyrok wydają się niewielkie. U Akina pasjonujący dramat sądowy spotyka się z kinem psychologicznym, a reżyser nie waha się także stawiać prowokacyjnych pytań o to, jak Europa radzi sobie z kiełkującą w jej społeczeństwach ksenofobią i nienawiścią. Rezonujący napiętą atmosferą naszych czasów kryminał, nie tylko stawia w centrum gatunku kobietę, ale także z ofiary pozwala jej przedzierzgnąć się w mścicielkę. Mocne, aktualne kino.

Opracowanie: Małgorzata Sadowska

Fatih Akin

Urodzony w 1973 roku w Hamburgu niemiecki reżyser, producent, aktor, w rodzinie tureckich imigrantów. Studiował komunikację wizualną w hamburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pełnometrażowy debiut Akina Szybko i bezboleśnie (1998) zdobył Złotego Lamparta w Locarno. Prestiżowe nagrody zdobywały także kolejne produkcje: Głową w mur otrzymał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie (2004), zaś Na krawędzi nieba Złotą Palmę w Cannes za najlepszy scenariusz. W swoich filmach Akin często porusza temat emigracji, międzykulturowych konfliktów i etnicznych napięć.

Filmografia

1998 Szybko i bezboleśnie/Kurz und schmerzlos / Short Sharp Shock

2004 Głową w mur / Duvara karşı / Gegen die Wand/Head-On

2005 Życie jest muzyką / Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul

2007 Na krawędzi nieba / Auf der anderen Seite / The Edge of Heaven

2009 Soul Kitchen

2014 Rana / The Cut

2017 W ułamku sekundy / Aus dem Nichts / In The Fade

Twórcy

reżyseria: Fatih Akin
scenariusz: Fatih Akin, Hark Bohm
zdjęcia: Rainer Klausmann
montaż: Andrew Bird
muzyka: Josh Homme
obsada: Diane Kruger, Numan Acar, Ulrich Tukur, Johannes Krisch, Jessica McIntyre
producent: Fatih Akin, Ann-Kristin Hofmann, Nurhan Sekerci-Porst, Herman Weigel, Mélita Toscan du Plantier, Alberto Fanni, Marie-Jeanne Pascal, Ardavan Safaee, Jérôme Seydoux, Sophie Seydoux, Flaminio Zadra
produkcja: Bombero International, Macassar Productions
polski dystrybutor: Gutek Film
język: niemiecki
barwa: kolor
do góry
pełna wersja strony