program

« poprzedni następny » lista

Utopians

reż. Zbigniew Bzymek / USA 2011 / 84’
napisy: polskie
Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty

Seanse

brak seansów

Obsada

Jim Fletcher, Courtney Webster, Lauren Hind, Arthur French

Opis filmu

Kameralna podróż w poszukiwaniu wewnętrznej krainy spokoju i szczęścia, z jogą i chorobą psychiczną w tle. Mapę peregrynacji wyznacza złożona siatka relacji między trzema protagonistami. Roger, nauczyciel jogi, Zoe, jego córka, która właśnie wróciła z wojska, oraz Maya, jej dziewczyna ze zdiagnozowaną schizofrenią. Trio outsiderów starających się odnaleźć wspólną przestrzeń bliskości, komunikacji i zrozumienia.

Pełne, wielowymiarowe postacie i ich relacje wspaniale wymykające się próbom jednoznacznego opisu są tu zarysowane w serii luźno ze sobą powiązanych scen. Bzymek odrzuca chronologię wydarzeń i klasyczne schematy narracyjne, poruszając się po krajobrazie emocjonalnym, duchowym, rozmywając granicę między tym, co realne, a wspomnieniem czy wyobrażeniem. Film często odpływa w stronę abstrakcji, zanurzając bohaterów w pustych, odrealnionych przestrzeniach, enigmatycznych półsłówkach i minimalistycznych gestach. Towarzyszą temu dźwięki gitarowej improwizacji rodem z Truposza. Świat utopistów ma nieostre, zmieniające się ciągle kontury, a kontakt z ekranowymi bohaterami przypomina ich wzajemne relacje – nie należy do najłatwiejszych, jednak w poszukiwaniu utopii warto taki wysiłek podjąć.

Zbigniew Bzymek

Urodził się w 1976 roku w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz w Bowdoin College w Maine. Zrealizował kilka krótkometrażowych filmów w języku polskim, m.in. Bierność, wyświetlaną na pierwszym polskim festiwalu kina LGBT Subwersja w 2007 roku, oraz Nagle na zawsze, za który dostał nagrodę Grand Prix ex-aequo na festiwalu Rencontres Internationales Henri Langlois w 2008 roku. Jako autor projekcji wideo współpracował z Krystianem Lupą i Elizabeth LeCompte. Jest związany z nowojorską eksperymentalną grupą teatralną The Wooster Group, z którą zrealizował wideo do m.in. opery kosmiczno-wampirycznej La Didone. Utopians to jego debiut fabularny.

Wybrana filmografia

2002 Bierność / Passivity (short)

2003 W hotelu „Syrena” / In Hotel ‘Syren’ (doc., short)

2004 Taki jak ja / Just Like Me (doc., short)

2008 Nagle na zawsze / Suddenly Forever (short)

2011 Utopians

Twórcy

reżyseria: Zbigniew Bzymek
scenariusz: Zbigniew Bzymek
zdjęcia: Robert Mleczko
montaż: Kevin Palmer
muzyka: Harvey Valdes
obsada: Jim Fletcher, Courtney Webster, Lauren Hind, Arthur French
producent: Daniel Grossman, Courtney Webster, Lauren Hind, Zbigniew Bzymek, Kevin Palmer, Talia Barrett
produkcja: Made-Up Language
właściciel praw: Made-Up Language
język: angielski
barwa: kolor
do góry
pełna wersja strony