program

« poprzedni następny » lista

Futbol dawnych czasów

Football of the Good Old Days / Régi idők focija
reż. Pál Sándor / Węgry 1973 / 84’
napisy: polskie i angielskie
Zwiastun filmu
Złota era kina węgierskiego

Seanse

brak seansów

Obsada

Dezső Garas, Tamás Major, László Márkus, Hédi Temessy, Cecília Esztergályos

Opis filmu

Budapeszt, lata 20. Ede Minarik, ubogi właściciel pralni, marzy tylko o jednym - założeniu własnego klubu piłkarskiego. Wydaje wszystkie oszczędności, zaniedbuje rodzinę, poświęca zdrowie i rzadko pojawia się w pracy, całe dnie spędzając na wyszukiwaniu talentów wśród mieszkańców robotniczych dzielnic Budapesztu. Z godną podziwu konsekwencją kompletuje zespół i nadzoruje treningi, walcząc jednocześnie z problemami lokalowymi i finansowymi. Jego celem jest mecz, w którym jedyną gwiazdą staje się pozyskany do zespołu utalentowany bramkarz.

Oryginalny film Pála Sándora, utrzymany w konwencji komedii slapstickowej, należy dziś do najbardziej kultowych w kinematografii węgierskiej. Pod niezbyt wyrafinowaną fabułą reżyser zmieścił nie tylko efektowną inscenizację, wykorzystującą wizualną archaizację, plansze zastępujące część dialogów i gagi typowe dla kina niemego, ale przede wszystkim - wielobarwny portret Budapesztu pogrążającego się w dekadencji po przegranej wojnie. Pál Sándor, towarzysząc głównemu bohaterowi, zagląda do nocnych klubów, zwiedza dzielnice nędzy, pieczołowicie odtwarzając klimat upadłego miasta, w którym energia i pasja Minarika miesza się z narastającą melancholią i odczuciem beznadziejności pozostałych bohaterów.

Rafał Syska

Pál Sándor

Pál Sándor
Urodzony w 1939 r. w Budapeszcie węgierski reżyser i scenarzysta. Swoje najsłynniejsze filmy nakręcił już po zakończeniu okresu węgierskiej Nowej Fali. Za dramat wojenny Herkulesfürdöi emlék (1976) otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Opowiedział w nim historię dezertera I wojny światowej, który w przebraniu pielęgniarki chroni się w luksusowym sanatorium. Pozytywne oceny zebrał także za rozrachunek z rewolucją 1956 r. w filmie Szerencsés Dániel (1983), za który otrzymał nagrodę dla najlepszego węgierskiego filmu roku i wyróżnienie FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Największą popularność zdobył jednak dzięki nostalgicznej komedii o międzywojniu Futbol dawnych czasów (1973), która na Węgrzech uznawana jest za film kultowy.

Wybrana filmografia:

1964 Kitörés / Breakout

1967 Bohóc a falon / Clowns on the Wall

1968 Szeressétek Odor Emíliát! / Love, Emilia

1973 Futbol dawnych czasów / Régi idök focija / Football of the Good Old Days

1976 Herkulesfürdöi emlék / A Strange Role

1979 Szabadíts meg a gonosztól / Deliver Us from Evil

1983 Szerencsés Dániel / Daniel Takes a Train

1985 Lenin

1987 Miss Arizona

2007 Noé bárkája / Noah's Ark

do góry
pełna wersja strony