en

Brakujące zdjęcie

The Missing Picture / L’image manquante
reż. Rithy Panh
Kambodża, Francja 2013 / 92’
napisy: polskie i angielskie

W latach 1975-1979 Kambodża była piekłem na ziemi. Tyran Pol Pot, stojący na czele Czerwonych Khmerów, zbudował jedno z najbardziej przerażających państw totalitarnych w historii. Obywateli pozbawiono domów, wolności i tożsamości, zmieniając ich w anonimowe trybiki w komunistycznej machinie. Ludzie umierali z głodu i wycieńczenia lub podczas masowych egzekucji. Reżyser Rithy Panh był tam i wciąż dręczą go wspomnienia. Pośród archiwalnych materiałów szuka obrazu, który dałby świadectwo tamtym wydarzeniom, wyraził i wykrzyczał ich sens. Nie znajduje go, więc włącza w swój film sceny odgrywane przez ludziki z gliny, których bajkowa prostota pozwala opowiedzieć o wymykającym się racjonalnemu rozumowaniu koszmarze. Całości akompaniuje wygłaszana zza kadru narracja: spokojna, ale na swój sposób natarczywa, złożona z powracających jak refren metafor. Nie brzmi ona jak historyczna relacja – bardziej jak spowiedź lub poemat.

Piotr Mirski

nagrody

Cannes IFF 2013 - Un Certain Regard Award; Ghent IFF 2013 - Special Mention; Istanbul IFF 2013 - FACE Award; Planete+ Doc FF - Amnesty International Award

Rithy Panh

Urodził się w 1964 roku w Phnom Penh, stolicy Kambodży. Jego młodość przypadła na okres krwawych rządów Czerwonych Khmerów. Pod koniec lat 70. udało mu się uciec do Tajlandii, a potem do Europy. We Francji ukończył Institut des Hautes Études Cinématographiques – uczelnię, w której kształcili się tacy słynni reżyserzy jak Louis Malle, Alain Resnais, Claire Denis czy Volker Schlöndorff. Rithy Panh kręci przede wszystkim filmy dokumentalne poświęcone trudnej historii Kambodży.

Filmografia:

2000 Kraina wędrujących dusz / La Terre des âmes errantes / The Land of the Wandering Souls (doc.)

2003 S21-Maszyna śmierci Czerwonych Kmerów / S-21, la machine de mort Khmčre rouge / S21: The Khmer Rouge Death Machine (doc.)

2007 Nie można zawinąć żaru w papier / Le Papier ne peut pas envelopper la brais / Paper Cannot Wrap Ember (doc.)

2011 Duch, pan piekielnej kaźni / Duch, le maître des forges de l'enfer / Master of the Forges of Hell (doc.)

2013 Brakujące zdjęcie / L’Image manquante / The Missing Picture (doc.)

 

Twórcy

reżyseria Rithy Panh
scenariusz Rithy Panh, Christophe Bataille
zdjęcia Prum Mesa
montaż Rithy Panh, Marie-Christine Rougerie
muzyka Marc Marder
obsada Randal Douc
producent Catherine Dussart
produkcja Catherine Dussart Productions, Arte France, Bophana Production
polski dystrybutor Against Gravity
język francuski
barwa kolor i cz.-b.