en

Życie Adeli – Rozdział 1 i 2

Adele: Chapters 1 & 2 / La vie d’Adèle – Chapitre 1 & 2
reż. Abdellatif Kechiche
Francja, Belgia, Hiszpania 2013 / 179’
napisy: polskie i angielskie

Adela ma 15 lat. Jest chłopczycą – rano chwyta pierwsze z brzegu dżinsy, a włosy wiąże w niedbały kok. Pochodzi ze zwyczajnej rodziny, gdzie szczytem obiadowego wysublimowania jest spaghetti taty, które pochłania się, rozmawiając Adele pochłania też pasjami książki. Jest piękna, choć jeszcze o tym nie wie. Samir, kolega ze szkoły, nadaje się na pierwszego chłopaka. Seks okazuje się miły, ale czegoś tu brakuje. Wszystko staje się kompletne dopiero wtedy, gdy w życiu Adeli pojawia się Emma – błękitnowłosa, nieco starsza artystka. Pewna siebie i swojej psychoseksualnej tożsamości kobieta otwiera przed Adelą drzwi do świata spełnienia, pożądania silniejszego niż potrzeba oddechu i miłości. Miłości do kobiety. W ramionach Emmy Adela odnajduje kształt. Uczy się iść przez życie mocnym, pewnym krokiem, naprzód, po swoje. Zmysłowość i siła relacji Adeli i Emmy jest niemal zawstydzająca. Kiedy obie są na ekranie, nic nie istnieje poza nimi. Piękne w swoich wadach, irytujące w słabościach, zapamiętałe w pragnieniu miłości bohaterki wynoszą tę osadzoną w bardzo precyzyjnym kontekście opowieść na uniwersalny, bliski każdemu z bijącym sercem poziom.

nagrody

Cannes IFF 2013 – Golden Palm for Best Film, FIPRESCI Prize

Abdellatif Kechiche

Urodził się w 1960 roku w Tunisie. Zanim rozpoczął karierę jako autor filmów, był uznanym aktorem teatralnym i filmowym. W 2000 roku zadebiutował jako reżyser Winą Woltera, którą nagrodzono Złotym Lwem za najlepszy debiut na festiwalu w Wenecji. Trzy lata później zdobył trzy Cezary za Unik. Jego Tajemnica ziarna (8. NH) została uhonorowana Cezarami i nagrodami w Wenecji. Najnowsze dzieło tego reżysera zdobyło Złotą Palmę na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Wybrana filmografia:

2000 Wina Woltera / La faute a Voltaire / Blame It on Voltaire

2003 Unik / L’esquive / Games of Love and Chance

2007 Tajemnica ziarna / La graine et le mullet / The Secret of the Grain

2010 Czarna Wenus / Vénus noire / Black Venus

2013 Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 / La vie d’Adèle – Chapitre 1 & 2 / Adele: Chapters 1 & 2

Twórcy

reżyseria Abdellatif Kechiche
scenariusz Abdellatif Kechiche, Ghalia Lacroix, based on the comix by Julie Maroh
zdjęcia Sofian El Fani
montaż Ghalia Lacroix, Albertine Lastera, Jean-Marie Lengelle, Camille Toubkis
dźwięk Jean-Paul Hurier, Jérôme Chenevoy
obsada Adèle Exarchopoulos, Léa Seydoux, Salim Kechiouche, Jérémie Laheurte, Aurélien Recoing
producent Brahim Chioua, Vincent Maraval, Genevieve Lemal, Laurence Clerc, Olivier Théry-Lapiney
produkcja Wild Bunch, Quat'sous Films, Alcatraz Film, France 2 Cinéma, Scope Pictures, Vértigo Films, Radio Télévision Belge Francophone, Canal+, Ciné+, France 2, Eurimages, Région Nord-Pas-de-Calais
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski, portugalski, angielski
barwa kolor