en

Kutzowizna

reż. Mirosława Sikorska
Polska 2012 / 60’
napisy: angielskie

Dokument poświęcony Kazimierzowi Kutzowi ukazuje go jako postać uwikłaną w trzy miłosne wątki: miłość do sztuki, miłość do ludzi i miłość do kobiet. Na tę wielopłaszczyznową rekonstrukcję składają się fragmenty filmów i spektakli, relacje bliższych i dalszych mu ludzi, a także wypowiedzi samego Kutza. Wiele uwagi poświęcono miejscom, których magia i specyficzna aura ukształtowały tożsamość bohatera. Kutzowizna przypomina lustro, w którym dostrzegamy człowieka wrażliwego, czasem zagubionego, ale też brutalnie szczerego, charakteryzującego się ogromną siłą i konsekwencją w dążeniu do celu. Główny bohater ostatecznie sam umieszczony zostaje w pozycji widza przyglądającego się swojej historii. Film konfrontuje nas więc z pytaniem o to, czym jest prawda samego opowiadania.

Opracowanie: Magda Roszkowska

Mirosława Sikorska

Urodzona w 1960 roku w Kielcach. Ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, studiowała także kulturoznawstwo oraz muzealnictwo. Reżyserka, scenarzystka i montażystka filmów dokumentalnych, m.in. Inicjałów J.G. (1996), za które otrzymała nagrodę na V Biennale Filmów o Sztuce w Paryżu. Wieloletnia współpracowniczka Telewizji Edukacyjnej, w której koordynowała cykle programów poświęconych sztuce. Kuratorka licznych wystaw w katowickim BWA. Zajmowała się także krytyką sztuki, współpracując z takimi wydawnictwami jak: „Format”, „Teatr”, „Art & Bussines” czy „Kino”.

Wybrana filmografia:

1996 Inicjały J.G. / Initials: J.G.

1997 Podróż Erwina (doc.)

2007 Rozdziobią nas kruki i wrony (doc.)

2008 Jerzy Górawski – Człowiek w przestrzeni (doc.)

2008 Podróże w czasie – Roman Wilhelmi (doc.)

2012 Kutzowizna (doc.)

Opracowanie: Magda Roszkowska

Twórcy

reżyseria Mirosława Sikorska
scenariusz Mirosława Sikorska
zdjęcia Adam Sikora, Waldemar Stachowiak
muzyka Henryk Gębalski
obsada Kazimierz Kutz, Zbigniew Zamachowski, Anna Dymna, Jan Englert, Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Franciszek Pieczka, Jan Peszek, Marek Konrad, Olgierd Łukaszewicz, Tadeusz Różewicz, Jerzy Illg
producent Mirosława Sikorska, Mariusz Wróbel, Sergiusz Brożek
produkcja Dokument Art Film, Silesia-Film, Stowarzyszenie Sztygartart
właściciel praw Stowarzyszenie Sztygart
język polski
barwa kolor i cz.-b.