en

Pałac

Palace
reż. Tomasz Wolski
Polska 2012 / 85’
napisy: angielskie

W 1955 roku ukończono budowę Pałacu Kultury i Nauki – daru narodu radzieckiego dla Polski. Niecałe 60 lat później dokumentalista Tomasz Wolski wkracza do Pałacu z kamerą i próbuje pokazać codzienność tej historycznej, przez wielu znienawidzonej budowli.

Głównymi bohaterami filmu Wolskiego są, oprócz samej przestrzeni tytułowego budynku, pracownicy szeregu instytucji znajdujących się na jego terenie. Od pani pracującej w windzie, po członków ochrony, którzy albo patrolują okolicę, albo spędzają czas przed przemysłowymi monitorami. Reżyser odkrywa najgłębsze zakamarki „daru Stalina”, jednocześnie śledząc przygotowania do występu rosyjskiego Chóru Aleksandrowa w Sali Kongresowej.

nagrody

Planete Doc Review FF 2012 – Canon Cinematography Award

Tomasz Wolski

Urodził się w 1977 roku. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jego krótkometrażowy dokument Klinika (2006) otrzymał szereg nagród na całym świecie, a pełnometrażowa Złota rybka (2008) pokazywana była na wielu festiwalach. Szczęściarze zdobyli m.in. nagrodę Szczecin Wave na Festiwalu Short Waves 2010 oraz nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Nowe Horyzonty 2009. Jego ostatni film, Pałac (2012), zdobył Canon Cinematography Award dla najlepszego twórcy obrazu na tegorocznym Planete Doc Review.

Filmografia:

2004 If I Were A Fish (short, doc.)

2006 Klinika / Hospital (short, doc.)

2008 Złota rybka / Goldfish (doc.)

2009 Szczęściarze / The Lucky Ones (short, doc.)

2011 Lekarze (doc.)

2012 Pałac / Palace (doc.)

Twórcy

reżyseria Tomasz Wolski
scenariusz Tomasz Wolski
zdjęcia Tomasz Wolski
montaż Tomasz Wolski
dźwięk Maciej Diduszko, Agnieszka Janowska, Bartosz Mleczko
producent Anna Gawlita, Tomasz Wolski
produkcja Kijora Films, Telewizja Polska – Program 2, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
właściciel praw Kijora Films
nagrody Planete Doc Review FF 2012 – Canon Cinematography Award
język polski
barwa kolor