en

Lacan Palestyna

Lacan Palestine
reż. Mike Hoolboom
Kanada 2012 / 70’
napisy: polskie

Panna jest piękna, ale wyszła za kogoś innego – w taki sposób pod koniec XIX wieku opisał Palestynę szwajcarski rabin – członek syjonistycznej ekspedycji, której celem było zbadanie, gdzie mogłoby powstać przyszłe państwo żydowskie.

Film Mike’a Hoolbooma to wizualny esej na pograniczu found footage, wideo-artu i filmu dokumentalnego. Narratorem jest tu Mike Cartmell, który w swoim monologu próbuje wpisać przeszłość Palestyny w psychoanalityczną refleksję. Palestyna to miejsce w pewien sposób przeklęte, „teren” przetargowy naznaczony licznymi konfliktami zbrojnymi, którego historia została przekształcona w nowoczesną, polityczną mitologię służącą dobru poszczególnych „agresorów”.

Mike Hoolboom

Kanadyjski reżyser i artysta wideo. Jest laureatem Tom Berner Award i dwóch nagród za całokształt twórczości od miasta Toronto i Mediawave Festival na Węgrzech. Retrospektywy jego twórczości odbyły się m.in. na Images Festival w Toronto, Jihlava Documentary Festival w Czechach, Buenos Aires International Festival w Argentynie i na Million Different Loves Festival w Polsce. Hoolboom jest również autorem kilku książek zawierających wywiady z kanadyjskimi artystami: Practical Dreamers: Conversations with Media Artists czy Inside the Pleasure Dome: Fringe Film in Canada. W 2008 roku wydał swoją pierwszą powieść, The Steve Machine. Od 2004 roku pracuje nad Fringe Online – internetowym archiwum prac 40 kanadyjskich artystów związanych z mediami.

Wybrana filmografia:

1986 White Museum (short)

1993 Kanada

1994 Frank’s Cock (short)

1998 Panic Bodies (doc.)

2002 Tom (doc.)

2003 Imitations of Life (doc.)

2006 Fascination (doc.)

2010 Marc (doc.)

2012 Lacan Palestyna / Lacan Palestine (doc.)

Twórcy

reżyseria Mike Hoolboom
scenariusz Mike Hoolboom
zdjęcia Mike Hoolboom
montaż Mike Hoolboom
muzyka Machinefabriek
obsada Mike Cartmell
producent Mike Hoolboom
właściciel praw Mike Hoolboom
język angielski
barwa kolor i cz.-b.