en

Pod śniegiem

Under Snow / Unter Schnee
reż. Ulrike Ottinger
Niemcy 2011 / 108’
napisy: polskie i angielskie

Prowincja Echigo w Japonii przypomina bajkową krainę śniegu. Przez ponad pół roku życie mieszkańców tego rejonu jest zależne od grubości pokrywy śnieżnej. Ulrike Ottinger obserwuje obrzędy i tradycje tubylców, zestawiając ich roczny cykl z wyimaginowaną podróżą pary aktorów kabuki. Dodatkowo reżyserka przywołuje XIX-wieczny tekst Snow Country Tales autorstwa Bokushiego Suzukiego, który stanowi rodzaj przewodnika do tej dokumentalnej wędrówki. Aktorzy kabuki po niespodziewanej metamorfozie stają się postaciami historycznymi z epoki Edo. Odgrywają po kolei przypowieści z tekstu Suzukiego. Ich „przygody” są zestawiane z czasem teraźniejszym – tradycyjnymi rytuałami i życiem codziennym mieszkańców Echigo.

Ulrike Ottinger

Urodziła się w 1942 roku w Konstancji w Niemczech. Studiowała malarstwo i fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Na Sorbonie zgłębiała wiedzę z etnologii, religioznawstwa i historii sztuki, w Paryżu napisała swój pierwszy scenariusz dla francuskiej telewizji. Po przeprowadzce do Berlina w 1973 roku zaczęła kręcić filmy. Sławę zyskała eksperymentalnym obrazem Madame X – absolutna władczyni (1977). To artystka totalna: reżyserka, scenarzystka, producentka, autorka zdjęć, scenografii i kostiumów, malarka i fotografik, tworząca również dla opery i teatru. Inspiruje ją feminizm, surrealizm, kicz, niemiecki underground, ale też kultury Wschodu czy psychologia. Nakręciła ponad 20 filmów, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych, niezależnych produkcji będących w opozycji do tzw. mainstreamu. Jej film Prater był pokazywany na 7. NH, a Koreański kufer ślubny na 9. NH.

Wybrana filmografia:

1977 Madame X – absolutna władczyni / Madame X – Eine absolute Herrscherin / Madame X – An Absolute Ruler

1984 Dorian Gray w zwierciadle prasy brukowej / Dorian Gray im Spiegel der Boulevardpresse / Dorian Gray in the Mirror of the Yellow Press

1985 China. Die Künste – Der Alltag / China. The Arts – The People (doc.)

1989 Mongolska Joanna d’Arc / Johanna d’Arc of Mongolia

2007 Prater (doc.)

2009 Koreański kufer ślubny / Die Koreanische Hochzeitstruhe / The Korean Wedding Chest (doc.)

2011 Pod śniegiem / Unter Schnee / Under Snow (doc.)

Twórcy

reżyseria Ulrike Ottinger
scenariusz Ulrike Ottinger
zdjęcia Ulrike Ottinger
montaż Bettina Blickwede
muzyka Yumiko Tanaka
obsada Setsuko Arakawa, Kiyotsugu Fujima, Takamasa Fujima, Hiroomi Fukuzawa
producent Heino Deckert, Ulrike Ottinger
produkcja Ulrike Ottinger Filmproduction, Ma.Ja.De Filmproduction, Bayerischer Rundfunk
właściciel praw Deckert Distribution
język angielski, niemiecki
barwa kolor