en

Ratownik

Lifeguard / El Salvavidas
reż. Maite Alberdi
Chile 2011 / 64’
napisy: polskie i angielskie

Mauricio to ratownik morski z zasadami. Woli zapobiegać wypadkom zawczasu i nauczyć plażowiczów zasad bezpiecznego korzystania z morskiej kąpieli. Unika niepotrzebnego wskakiwania do wody, a w ramach prewencji używa gwizdka. Swój zawód traktuje bardzo poważnie, nie lubi lenistwa i brawury, jakie charakteryzują niektórych jego kolegów. Postawa Mauricia spotyka się z niezrozumieniem zarówno współpracowników, jak i wczasowiczów, co wynika także z pochopnego oceniania go po wyglądzie.

Reżyserka ze skupieniem i dystansem obserwuje trudną pracę ratownika na przykładzie głównego bohatera. Pokazuje starcie powagi i obowiązku z luźnym, czasem wręcz lekkomyślnym podejściem ludzi do niebezpieczeństwa, jakie niesie nieobecny właściwie na ekranie ocean.

Opracowanie: Iwo Sulka

Maite Alberdi

Alberdi uzyskała stopnie naukowe w zakresie komunikacji społecznej, estetyki oraz reżyserii filmowej na Uniwersytecie Katolickim w Chile. Wyreżyserowała krótkometrażowe filmy Los Trapecistas (2005) i Las Peluqueras (2007), oba docenione na prestiżowych festiwalach. Obecnie pracuje nad swoim drugim pełnometrażowym filmem, La Once.

Filmografia:

2005 Los Trapecistas (short, doc.)

2007 Las Peluqueras (short)

2011 Ratownik / El Salvavidas / The Lifeguard (doc.)

Opracowanie: Iwo Sulka

Twórcy

reżyseria Maite Alberdi
scenariusz Sebastian Brahm, Maite Alberdi
zdjęcia Pablo Valdés
montaż Alejandro Fernández
dźwięk Mario Puerto, Roberto Espinoza
obsada Mauricio Rodríguez, Jean Pierre Palacios, Lucas Acuña
producent Paola Castillo Villagran
produkcja Paola Castillo Villagran
właściciel praw Cat & Docs
język hiszpański
barwa kolor