English

Ludwig – requiem dla dziewiczego króla

Hans-Jürgen Syberberg
Ludwig – Requiem for a Virgin King / Ludwig – Requiem für einen jungfräulichen König
RFN 1972 / 133’

Ludwik to pierwsza część trylogii niemieckiej Hansa-Jürgena Syberberga zrealizowana w roku 1972 w zaledwie 11 dni. Podobno budżet filmu wynosił tylko 300 tysięcy marek. Na pierwszego bohatera „narodowej” filmografii Syberberg wybrał króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha (1845–1886) – przeciwnika wszelkiego postępu, miłośnika kultury, mecenasa Ryszarda Wagnera, którego to władcę uwielbiał „prosty lud”. Król nie był zainteresowany polityką i konfliktami zbrojnymi, przez co zraził do siebie dwór. Wyprzedał własne królestwo, aby urzeczywistnić swoje fantastyczne wizje budowy zamków z bajki. Portret „szalonego władcy” to niezwykły, surrealistyczny esej filmowy, w którym reżyser miesza postacie, zmienia im płeć i zestawia je z bohaterami z innych epok. Protagoniści Ludwika odgrywają „scenki” rodzajowe na tle gigantycznych makiet, w operowej scenerii, w takt muzyki Wagnera, „ku czci” odchodzącej w zapomnienie epoki Wittelsbachów.

all photos © Hans-Jürgen Syberberg

nagrody

German Film Awards 1972 – Outstanding Feature Film, Best Screenplay; Valladolid IFF 1974 – Jury Special Prize

Hans-Jürgen Syberberg

Urodził się w 1935 roku w Nossendorf (Pomorze Zachodnie). Był wychowywany przez ojca, przemysłowca. Nigdy nie poznał matki, która odeszła, kiedy miał sześć miesięcy. Jego ojciec nienawidził nazistów i po cichu wspierał aliantów. W 1947 roku rodzina przeprowadziła się do Rostocku, gdzie ojciec zaczął pracować jako fotograf. Dzięki przeprowadzce Hans-Jürgen miał kontakt z teatrem, muzyką i kinem w wydaniu radzieckich produkcji Sovexportu i niemieckiej DEFY (wytwórnia filmowa Deutsche Film Aktiengesellschaft). Tutaj zetknął się także z Benno Bessonem z Berliner Ensemble Brechta, który zaprosił młodego Syberberga do Berlina, gdzie powstał jego pierwszy, nakręcony kamerą 8 mm film z przedstawienia Brechta. 20 lat później Brecht wykorzystał ten materiał w dokumencie Nach meinem letzten Umzug… (1971). W 1953 roku Syberberg uciekł do Niemiec Zachodnich. Najpierw odbył podróż po Europie, był w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Rzymie, Berlinie Zachodnim. Potem studiował w Monachium literaturę niemiecką i historię sztuki. Od 1963 roku pracował w bawarskim radiu i telewizji, realizując reportaże, audycje monograficzne i krótkie filmy dokumentalne. W 1968 roku zadebiutował filmem fabularnym pt. Scarabea – Ile ziemi potrzebuje człowiek?. Dwa lata później powstało San Domingo, które spotkało się z dość chłodnym przyjęciem wśród rodzimych krytyków. Filmem Ludwig – Requiem dla dziewiczego króla z 1972 roku Syberberg rozpoczął tzw. trylogię niemiecką, w której mierzył się z narodowymi niemieckimi mitami i bohaterami. Kolejnym filmem cyklu był Karol May (1974) i w końcu Hitler – film z Niemiec (1977), pokazywany m.in. na festiwalu w Cannes 1978 roku w sekcji Un Certain Regard. „Uzależnienie” od twórczości Wagnera widać również w późniejszych filmach Syberberga. W 1975 roku reżyser zrealizował dokument Winifred Wagner i historia domu Wahnfried w latach 1914–1975, w którym przeprowadził wywiad z żoną syna kompozytora, Winifried. Na setną rocznicę premiery Parsifala Wagnera Syberberg nakręcił film na postawie opery, gdzie po raz pierwszy (w roli Kundry) obsadził Edith Clever, z którą współpracował przy kolejnych projektach, m.in. przy Nocy (1985). Hans-Jürgen Syberberg do dziś jest postrzegany jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych twórców niemieckiego kina. Pod koniec lat 90. przestał realizować filmy. W latach 2001–2010 prowadził dziennik na swojej stronie internetowej www.syberberg.de. Jego twórczość charakteryzuje się przede wszystkim kompilacją różnych dziedzin sztuki. Swoje filmy i instalacje pokazywał m.in. na documenta 7 (1982) i documenta 10 (1997) w Kassel. W 2003 roku w Centrum Pompidou zorganizowano retrospektywę artysty. Projekt Syberberg i Wagner powstał z okazji dwusetnej rocznicy urodzin niemieckiego kompozytora i zwraca uwagę na wpływ, jaki wywarła twórczość Wagnera na kino Hansa-Jürgena Syberberga. Organizatorami projektu są: Goethe-Institut, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Filmoteka Narodowa, Fundacja Kampania Artystyczna.

Filmografia

1965 Akt V, scena VII. Fritz Kortner podczas próby Intrygi i miłości / Fünfter Akt, siebte Szene. Fritz Kortner probt Kabale und Liebe / Fritz Kortner (Rehearsing Schiller) (TV, doc.)

1965 Romy, anatomia twarzy / Romy, Anatomie eines Gesichts / Romy, Anatomy of an Actress (TV, doc.)

1966 Fritz Kortner nagrywa monologi na płytę / Fritz Kortner spricht Monologe für eine Schallplatte / Kortner Monologue (Shylock) (doc.)

1966 Wilhelm von Kobell (TV, doc., short)

1967 Hrabiowie Pocci – kilka rozdziałów z dziejów rodziny / Die Grafen Pocci – Einige Kapitel zur Geschichte einer Familie / The Counts Pocci (doc.)

1968 Scarabea – Ile ziemi potrzebuje człowiek? / Scarabea – Wieviel Erde braucht der Mensch? / Scarabea – How Much Earth Does a Man Need?

1969 Sex Business – Made in Pasing (doc.)

1969 Auf der Suche nach einem Kuhstall (doc., short)

1970 San Domingo

1971 Po mojej ostatniej przeprowadzce (Film o Brechcie) / Nach meinem letzten Umzug… (Brecht Film) – After My Last Move (doc.)

1972 Ludwig – requiem dla dziewiczego króla / Ludwig – Requiem für einen jungfräulichen König / Ludwig – Requiem for a Virgin King

1972 Theodor Hierneis albo Jak dawniej zostawało się kucharzem / Theodor Hierneis oder: Wie man ehemaliger Hofkoch wird / Ludwig’s Cook

1974 Karol May / Karl May – Auf der Suche nach dem verlorenen Paradies / Karl May

1975 Winifred Wagner i historia domu Wahnfried w latach 1914–1975 / Winifred Wagner und die Geschichte des Hauses Wahnfried von 1914–1975 / The Confessions of Winifred Wagner (doc.)

1977 Hitler, film z Niemiec / Hitler, ein Film aus Deutschland / Hitler – A Film from Germany

1982 Parsifal

1984 André Heller sieht sein Feuerwerk (TV, doc.)

1985 Noc / Die Nacht / The Night (video)

1985 Edith Clever czyta Joyce’a – monolog Molly Bloom / Edith Clever liest Joyce – Der Monolog der Molly Bloom / Edith Clever Reads Joyce (video)

1986 Fräulein Else / Miss Else (video)

1987 Penthesilea (video)

1989 Die Marquise Von O… (…vom Süden nach dem Norden verlegt) / The Marquise of O… (video)

1994 Ein Traum, was sonst? / A Dream, What Else? (video)

1997 Höhle der Erinnerung

2002 Hommage for Einar Schleef (installation of 12 self-made films)

2003 Syberberg / Paris / Nossendorf (a retrospective and installation)

Twórcy

reżyseria Hans-Jürgen Syberberg
scenariusz Hans-Jürgen Syberberg
zdjęcia Dietrich Lohmann
montaż Peter Przygodda
muzyka Richard Wagner
dźwięk Heinz Schürer, Harry Hamela
obsada Harry Bär, Ingrid Caven, Hanna Köhler, Ursula Strätz, Peter Moland, Peter Korn, Oskar von Schab, Annette Tirier
producent Hans-Jürgen Syberberg
produkcja TMS Film GmbH, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)
właściciel praw Hans-Jürgen Syberberg / Filmgalerie 451
język niemiecki