en

Paryż, Teksas

Paris, Texas
reż. Wim Wenders
Niemcy Zachodnie, Francja, Wielka Brytania, USA 1984 / 147’
napisy: polskie

Paryż, Texas, od którego premiery mija w tym roku 30 lat, był dla Wima Wendersa filmem przełomowym – jego największym artystycznym sukcesem, którego miarą jest przyznana mu w Cannes Złota Palma. To także  podsumowanie długoletniej fascynacji Stanami Zjednoczonymi. Niemiecki reżyser patrzy tu na Amerykę oczami człowieka pozbawionego pamięci i tożsamości – swego rodzaju Kaspara Hausera, który w pierwszej scenie filmu nagle pojawia się na pustyni. Bohater na nowo poznaje swój kraj: wyludnione rubieże, zatłoczone autostrady i rajskie przedmieścia, wielkie przestrzenie, których pokonanie zajmuje wiele dni. Musi też odkryć swoją przeszłość, skonfrontować się z poczuciem winy i poszukać przebaczenia. Powolna narracja i piękne zdjęcia Robby'ego Müllera nadają senny wymiar jego amerykańskiej odysei.

Piotr Mirski

nagrody

Cannes IFF 1984 – Palme d'Or, FIPRESCI Prize, Prize of the Ecumenical Jury; BAFTA Awards 1985 – Best Direction; Bodil Awards 1985 – Best European Film; David di Donatello Awards 1985 – René Clair Award; German Film Awards 1985 – Film Award in Silver

Wim Wenders

Urodzony w 1945 roku w Düsseldorfie. Długo szukał swojej drogi: studiował medycynę i filozofię, następnie wyjechał do Paryża, aby zostać malarzem. Z czasem jednak postawił na kino i zaczął naukę w szkole filmowej w Monachium. Razem z m.in. Rainerem Wernerem Fassbinderem i Wernerem Herzogiem był członkiem ruchu młodych twórców, którzy odnowili i wprowadzili na europejskie salony kino niemieckie. Wenders kręci zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Jego ulubionym reżyserem jest Yasujirō Ozu.

Wybrana filmografia:

1974 Alicja w miastach / Alice in den Städten / Alice in the Cities

1984 Paryż, Teksas / Paris, Texas

1985 Tokyo-Ga (doc.)

1987 Niebo nad Berlinem / Der Himmel über Berlin / Wings of Desire

2011 Pina (doc.)

Twórcy

reżyseria Wim Wenders
scenariusz L.M. Kit Carson, Sam Shepard
zdjęcia Robby Müller
montaż Peter Przygodda
muzyka Ry Cooder
obsada Harry Dean Stanton, Dean Stockwell, Aurore Clément, Nastassja Kinski
producent Anatole Dauman, Don Guest
produkcja Road Movies Filmproduktion, Argos Films
właściciel praw Hanway Films
język angielski
barwa kolor