en

Pan Muhsin

Mr. Muhsin / Muhsin Bey
reż. Yavuz Turgul
Turcja 1987 / 145’
napisy: polskie i angielskie

Zdaniem wielu krytyków to najlepsze dzieło Yavuza Turgula, wielokrotnie nagradzanego tureckiego reżysera i scenarzysty, który najbardziej znany jest z Ballady o bandycie. Film jest komentarzem na temat przemian ekonomicznych, kulturalnych i społecznych, jakie dokonały się w Turcji w latach 80. – okresie rządów Turguta Özala, będącego zwolennikiem wolnego rynku. Był to czas komercji, oportunizmu i walki o sukces. Na to wszystko spoglądamy z perspektywy dwóch bohaterów: Muhsina i Nazika. Ten pierwszy to podstarzały dżentelmen ze Stambułu, człowiek wierzący w wartości i kochający klasyczną turecką muzykę. Ten drugi to młody folkowy wokalista, który przybył do wielkiego miasta, aby zostać gwiazdą. Mimo dzielących ich różnic Muhsin postanawia pomóc Nazikowi. Razem będą musieli stawić czoła cynicznemu światowi show-biznesu. Film zostanie pokazany na tegorocznych Nowych Horyzontach z okazji 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

nagrody

Antalya Golden Orange Film Festival 1987 – Best Actor, Best Film, Best Screenplay, Best Supporting Actor, Best Actor; Istanbul International Film Festival 1988 – Special Prize of the Jury; San Sebastián International Film Festival 1988 – Prize San Sebastián

Yavuz Turgul

Urodził się w Stambule w 1946 roku. Na początku wolał pióro od kamery: studiował dziennikarstwo, przez sześć lat pracował w zawodzie. Później został scenarzystą popularnych komedii. Dopiero w latach 80. zaczął karierę reżysera. Zdobył wiele lokalnych i zagranicznych nagród. Jego największym komercyjnym sukcesem jest pochodząca z lat 90. Ballada o rozbójniku – film, który, jak pisze historyk kina Rekin Teksoy, był pierwszym z tureckich hitów box office’u z tamtego okresu.

Filmografia:

1984 Fahriye Abla

1987 Pan Muhsin / Muhsin Bey / Mr. Muhsin

1990 Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni / The Unforgettable Director of Love Movies

1996 Ballada o rozbójniku / Eskiya / The Bandit

2010 Av mevsimi / Hunting Season

Twórcy

reżyseria Yavuz Turgul
scenariusz Yavuz Turgul
zdjęcia Aytekin Çakmakçi
montaż Demirhan Ersunar
muzyka Attila Özdemiroglu
obsada Sener Sen, Ugur Yücel, Sermin Hürmeriç, Osman Cavci
producent Abdurrahman Keskiner
produkcja Umut Film
właściciel praw Saran Media
język turecki
barwa kolor