en

Kobiece pieśni

Singing Women / Şarkı Söyleyen Kadınlar
reż. Reha Erdem
Turcja, Niemcy, Francja 2013 / 120’
napisy: polskie i angielskie

Wybitny turecki reżyser Reha Erdem powraca po czterech latach nieobecności na nowohoryzontowe ekrany. W swoim najnowszym dziele przedstawia losy kilku osób, które zdecydowały się pozostać na niewielkiej wyspie mimo powszechnej ewakuacji spowodowanej nadciągającym trzęsieniem ziemi. Dobrze sytuowany, zrzędliwy starzec Mesut nie chce opuścić swego domostwa, jest bowiem przekonany, że ktoś zamierza go okraść. Jego chory, niezaradny syn Adem powraca spragniony ojcowskiej opieki i współczucia. Gosposia Esma spotyka w lesie zbłąkaną dziewczynę Meryem, którą przygarnia potem miejscowy lekarz. Choć kataklizm zbliża się z każdą chwilą, to jednak prawdziwa apokalipsa rozgrywa się w sercach i umysłach bohaterów. Ich mikroświat ulega coraz większej polaryzacji – podczas gdy zagubieni mężczyźni pogrążają się w fałszu i egoizmie, kobiety wydają się powracać do boskiego porządku i naturalnej harmonii. To właśnie ich radosny, liryczny śpiew daje chwile wytchnienia zagrożonej wyspie.

Adam Horowski

nagrody

Istanbul IFF 2014 – Golden Tulip (Best Editing)

Reha Erdem

Urodził się w 1960 roku w Stambule. W rodzinnym mieście studiował historię, potem przeniósł się na paryskie filmoznawstwo. Od swojego debiutu w 1988 roku zrealizował zaledwie kilka filmów, co nie przeszkodziło mu w zyskaniu miana jednego z najwybitniejszych współczesnych tureckich reżyserów. Większość jego dzieł była już prezentowana na Nowych Horyzontach: Czasy i wichry podczas siódmej edycji, Życie Hayat dwa lata później, a Och, księżyc, Ile za ile i Kosmos w ramach sekcji Nowe Kino Turcji podczas dziesiątej edycji.

Wybrana filmografia:

1988 Och, księżyc / A ay / Oh, Moon!

1999 Ile za ile / Kaç para kaç / A Run for Money

2006 Czasy i wichry / Bes vakit / Times and Winds

2008 Życie Hayat / Hayat var / My Only Sunshine

2010 Kosmos

Twórcy

reżyseria Reha Erdem
scenariusz Reha Erdem
zdjęcia Florent Herry
montaż Reha Erdem
muzyka Arvo Pärt
dźwięk Dominique Lancelot
obsada Binnur Kaya, Philippe Arditti, Deniz Hasgüler, Kevork Malikyan, Vedat Erincin, Aylin Aslım, Nebil Sayın, Tugay Mercan
producent Ömer Atay
produkcja Atlantik Film, Bredok Film Production, KMBO Production
język turecki
barwa kolor