en

Mały przystanek autobusowy (Rusztowanie, 2007-2009)

The Little Bus Stop (Scaffolding, 2007-2009) / Die kleine Bushaltestelle (Gerüstbau, 2007–2009)
reż. Isa Genzken, Kai Althoff
Niemcy 2012 / 71’
napisy: polskie i angielskie

Udzielanie wywiadów to przeciwieństwo sztuki – mówi niemiecka artystka Isa Genzken. Dlatego też Mały przystanek autobusowy jest całkowitym przeciwieństwem sztywnego wywiadu. Film, czy raczej „nagranie wideo”, składa się z luźnych, humorystycznych szkiców, momentów uchwyconych podglądającym okiem kamery. Genzken i jej przyjaciel Kai Althoff wcielają się raz w rolę prostytutek obgadujących klientów, innym razem – leżących w łóżeczku małych dzieci, nieznajomych spotykających się na tytułowym przystanku, a wreszcie w siebie samych. I choć zdarza im się rozmawiać o polityce, zdecydowanie więcej czasu spędzają na beztroskich wygłupach, które są pełne nawiązań, m.in. do Bustera Keatona i Johna Watersa. Wszystko to rejestrują tanią kamerą, estetyką home video podkreślając prozaiczność inscenizowanych chwil. Bo też i o zwykłość tu chodzi. Dobrze by było, gdyby bezinteresowna przyjaźń, która wyłania się z tych skeczy, była czymś najzwyklejszym pod słońcem.

Robert Mróz

Muzeum Współczesne Wrocław poleca.

Isa Genzken

Urodzona w 1948 roku rzeźbiarka, która nie stroni od fotografii, sztuk wideo i kolaży. Według nowojorskiego Museum of Modern Art jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystek ostatniego trzydziestolecia. Tworząc swoje „współczesne ruiny”, wchodzi w dialog z modernistyczną architekturą i kulturą materializmu. Od dzieciństwa zafascynowana kinem, zadebiutowała w 1974 roku. Przez następne cztery dekady prezentowała swoje prace, w tym filmy, w najważniejszych galeriach na całym świecie.

Filmografia:

1974 Zwei Frauen im Gefecht / Two Women in Combat (short)

1992 Chicago Drive (short)

1992 Meine Grosseltern im Bayrischen Wald / My Grandparents in the Bavarian Forest

2003 Empire/Vampire, Who Kills Death (video)

2012 Mały przystanek autobusowy (Rusztowanie, 2007-2009) / Die kleine Bushaltestelle (Gerüstbau, 2007-2009) / The Little Bus Stop (Scaffolding, 2007-2009)

Kai Althoff

Urodzony w 1966 roku w Kolonii artysta i muzyk. W swoich kolażach łączy malarstwo, fotografię, rzeźbę, wideo i obiekty znalezione. Przedstawia dziwne, zmyślone światy. Mimo nierealności tych przedstawień Althoff często sięga do dawnej historii, dziejów ruchów kontrkulturowych i religijnej ikonografii. Jego prace, często realizowane w ramach współpracy z innymi artystami, były pokazywane m.in. w MoMA i na weneckim Biennale.

Filmografia:

2012 Mały przystanek autobusowy (Rusztowanie, 2007-2009) / Die kleine Bushaltestelle (Gerüstbau, 2007-2009) / The Little Bus Stop (Scaffolding, 2007-2009)

Twórcy

reżyseria Isa Genzken, Kai Althoff
scenariusz Isa Genzken, Kai Althoff
zdjęcia Isa Genzken
montaż Mischa Pfisterer, Milena Nikołowa
obsada Isa Genzken, Kai Althoff
właściciel praw Buchholz Gallery
język niemiecki, angielski
barwa kolor