en

Mamadada filmballada

The Filmballad of Mamadada
reż. Cassandra Guan, Lily Benson
USA 2013 / 82’
napisy: polskie i angielskie

Im jestem starsza, tym wyżej latam – twierdziła baronowa Elsa von Freytag-Loringhoven. Po wielu nieudanych związkach i trzech małżeństwach wylądowała w Nowym Jorku bez grosza przy duszy. Tam trafiła za kratki za paradowanie po ulicy w męskim ubraniu: baronowa była dadaistką i skandalistką, a Ameryka lat 20. XX wieku – ostoją konserwatyzmu. Niemiecka poetka, feministka i prowokatorka szokowała nie tylko mieszczuchów, ale i postępowe kręgi. Wydawcy, oburzeni jej obscenicznymi wierszami, wykluczyli je z antologii awangardowej poezji. Podobno to ona podarowała Marcelowi Duchampowi porcelanowy pisuar, który później stał się fontanną. W końcu odeszła w zapomnienie, a jej twórczość przepadła wśród prac słynniejszych kolegów po fachu. W 2012 roku Cassandra Guan i Lily Benson namówiły znajomych artystów na realizację filmu o życiu i sztuce baronowej. Powstał dziki, feministyczny twór o nieprzewidywalnej narracji, rozwijającej się niczym surrealistyczny „wyborny trup”.

Ewa Szabłowska

Lily Benson

Intermedialna artystka mieszkająca w Szwecji i USA. Tworzy animacje, performance, rysunki i aranżacje muzyczne. Interesuje ją popkultura w ujęciu feministycznym.

Filmografia:

2013 Mamadada filmballada / The Filmballad of Mamadada

Cassandra Guan

Nowojorska artystka koncentrująca się na filmie jako środku wyrazu. W swoich eksperymentach narracyjnych wraca do zapomnianych postaci i wydarzeń usuniętych z głównego nurtu historii. Interesuje ją złożoność i potencjał tego rodzaju filmowych poszukiwań.

Filmografia:

2013 Mamadada filmballada / The Filmballad of Mamadada

Twórcy

reżyseria Cassandra Guan, Lily Benson
scenariusz Cassandra Guan, Lily Benson, Cecilia Corrigan
montaż Cassandra Guan
muzyka Easter (Max Boss & Stine Omar), Doron Sadja, Cross (Leslie Allison & Lily Benson)
producent Cassandra Guan, Lily Benson, Easter (Max Boss & Stine Omar), Doron Sadja, Cross (Leslie Allison & Lily Benson)
właściciel praw Lily Benson
język angielski, niemiecki
barwa kolor i cz.-b.