en

Miłość

Love / Amour
reż. Michael Haneke
Francja, Austria, Niemcy 2012 / 125’
napisy: polskie i angielskie

Opowieść o dwójce starszych ludzi: małżonków, towarzyszy, przyjaciół. Ich relacja jest niemal symbiotyczna; są integralnymi częściami tego samego organizmu, których współistnienie daje gwarancję jego harmonijnego funkcjonowania. Ten codzienny, przez lata utrwalany porządek niszczy jedno wydarzenie. Początkowo udar, który przechodzi Anne, nie ma większych objawów. Jednak dość szybko nadzieja na cud zostaje skonfrontowana z bolesną prozą życia. Dramat Anne i Georges'a zamknięty jest w czterech ścianach ich apartamentu. Przestrzeń ta staje się laboratoryjnym szkłem, na którym wyklarowuje się odpowiedź na pytanie co dalej?

W Miłości Haneke oswaja wdrukowany w naszą podświadomość lęk przed umieraniem. Robi to na swój autorski sposób, nie kolorując pastelowymi barwami widma nieuchronnego końca. W tym najbardziej „ludzkim” ze swoich filmów pokazuje, czym jest miłość silniejsza niż śmierć. Mieszkający w stolicy zlaicyzowanej Francji małżonkowie raczej nie obiecywali sobie przed ołtarzem wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia. A jednak ich ujęta w obrazy historia ilustruje głębię i sens tej deklaracji przenikliwiej niż najbardziej nawet elokwentna próba opisu.

nagrody

Cannes IFF 2012 – Golden Palm

Michael Haneke

Urodził się w 1942 roku w Monachium. Jego matka była aktorką, ojciec aktorem i reżyserem. Tuż po wojnie rodzina przeniosła się do Wiednia. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 roku Siódmym kontynentem. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki Funny Games. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła jak: Kod nieznany, Pianistka czy Ukryte. Wiele jego filmów prezentowanych było na festiwalu w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych. Jego film Biała wstążka otworzył dziewiątą edycję Nowych Horyzontów.

Wybrana filmografia:

1989 Siódmy kontynent / Der Siebente Kontinent / The Seventh Continent

1992 Benny's Video

1994 71 Fragmentów / 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls / 71 Fragments of a Chronology of Chance

1997 Funny Games

2001 Pianistka / La Pianiste / The Piano Teacher

2005 Ukryte / Caché / Hidden

2007 Funny Games U.S.

2009 Biała wstążka / Das weiße Band / A White Ribbon

2012 Miłość / Amour / Love

Twórcy

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke
zdjęcia Darius Khondji
montaż Monia Willi, Nadine Muse
dźwięk Guillaume Sciama, Jean-Pierre Laforce
obsada Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert, Alexandre Tharaud
producent Margaret Ménégoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka, Michael Katz
produkcja Les Films du Losange, X-Filme Creative Pool, Wega Film, France 3 Cinéma, ARD Degeto Film, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk, France Télévisions, Canal+, Ciné+, ORF Film/Fernseh-Abkommen
polski dystrybutor Gutek Film
nagrody Cannes IFF 2012 – Golden Palm
język francuski
barwa kolor