en

Twoja siostra

The Sister / L’enfant d’en haut
reż. Ursula Meier
Francja, Szwajcaria 2012 / 100’
napisy: polskie i angielskie

Simon ma 12 lat. Na pierwszy rzut oka Louise jest od niego niewiele starsza. To rodzeństwo? Możliwe. Mieszkają w klaustrofobicznym mieszkaniu w bloku położonym na obrzeżach narciarskiego resortu w Alpach szwajcarskich. Góry pokrywa gruba warstwa śniegu, poniżej widzimy zimne błoto. Louise przewraca się, kiedy pijana usiłuje wrócić do domu. Simon próbuje postawić ją na nogi. Ściąga przesiąknięte moczem spodnie i kładzie dziewczynę do łóżka. Potem jedzie do resortu. Podkrada tam sprzęt narciarski i sprzedaje go na wtórnym rynku, żeby zarobić na jedzenie.

Na pozór film Ursuli Meier ma wszystkie cechy społecznego dramatu, jednak portretowana przez nią rzeczywistość nagle pęka. Rozsadza ją od środka skrywana przez lata tajemnica. Czy ujawnionej prawdy można nie zaakceptować?

nagrody

Berlin IFF 2012 – Silver Berlin Bear

Ursula Meier

Urodziła się w Besançon we Francji w 1971 roku. Posiada zarówno francuskie, jak i szwajcarskie obywatelstwo. Studiowała na Wydziale Filmu i Telewizji w Institut des Arts de Diffusion (IAD) w Belgii. Karierę zaczynała jako druga asystentka Alaina Tannera na planach filmów Fourbi (1995) i Jonasz i Lila do jutra (1999). Jej pełnometrażowy fabularny debiut – Dom przy autostradzie (2008) był pokazywany w ramach prestiżowej sekcji Tydzień Krytyki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Twoja siostra jest jej drugim filmem fabularnym.

Wybrana filmografia:

1994 À corps perdu (short)

2001 Tous à table / Table Manners (short)

2003 Des épaules solides (TV movie)

2004 Autour de Pinget (doc.)

2004 Des heures sans sommeil / Sleepless (short)

2008 Dom przy autostradzie / Home

2012 Twoja siostra / L’enfant d’en haut / The Sister

Twórcy

reżyseria Ursula Meier
scenariusz Ursula Meier, Antoine Jaccoud, Gilles Taurand
zdjęcia Agnès Godard
montaż Nelly Quettier
muzyka John Parish
dźwięk Etienne Curchod
obsada Kacey Mottet Klein, Léa Seydoux, Martin Compston, Gillian Anderson, Jean-François Stévenin, Yann Trégouët, Gabin Lefebvre
producent Ruth Waldburger, Denis Freyd
produkcja Vega Film, Archipel 35, Radio Télévision Suisse, Bande a Part Films
właściciel praw Memento
język angielski, francuski
barwa kolor