en

Od czwartku do niedzieli

Thursday till Sunday / De jueves a domingo
reż. Dominga Sotomayor Castillo
Chile, Holandia 2012 / 96’
napisy: polskie i angielskie

Tę kameralną opowieść o rozpadzie rodziny widzimy oczami dwójki małych dzieci, z perspektywy tylnych siedzeń samochodu podczas wycieczki na północ Chile. Tak autorka filmu mówi o jego genezie: Przeglądałam zdjęcia z rodzinnych wypraw i znalazłam ujęcie dzieciaków na dachu seata. Spodobała mi się biegunowość tego kadru: my na zewnątrz, a rodzice w środku samochodu. Poczułam, jakie to niesamowite i niebezpieczne zarazem. […] Ta historia jest w pewien sposób autobiograficzna, moi rodzice faktycznie się rozstali, ale nie przeżyliśmy dokładnie takiej podróży. Kiedy rodzice zobaczyli ten film, zareagowali bardzo emocjonalnie, mój zazwyczaj krytyczny ojciec płakał.

Reżyserka fantastycznie poprowadziła improwizujących aktorów, precyzyjnie rozpisując kluczowe kwestie – zdrady i kochanków, wyprowadzkę i podział majątku – z których dzieci rozumieją przecież o wiele więcej, niż podejrzewają rodzice. Autorka konsekwentnie rozegrała kontrast między klaustrofobicznym wnętrzem samochodu a coraz bardziej rozległymi i jałowymi krajobrazami północnego Chile. To właśnie tam rozegra się kulminacyjna scena zagubienia (ucieczki?) żony, poszukiwań prowadzonych przez resztę rodziny i spędzonej na pustyni nocy, po której nic nie będzie już takie jak dawniej.

Opracowanie: Jan Topolski

nagrody

Rotterdam IFF 2012 – Golden Tiger

Dominga Sotomayor Castillo

Urodziła się w 1986 roku w Chile, studiowała reżyserię na Uniwersytecie Katolickim. W 2008 roku nakręciła trzy filmy krótkometrażowe, które dały jej uczestnictwo m.in. w Berlinale Talent Campus i stypendium Cinéfondation w Cannes. Następnie przez cztery lata pracowała nad pełnometrażowym debiutem Od czwartku do niedzieli. W tym roku na festiwalu Sundance dostała grant na rozwój scenariusza Zbyt późno, by umrzeć młodym (Tarde para morir joven), opartego na wspomnieniu z dzieciństwa, kiedy pożar strawił ekologiczną wioskę Peñalolén, gdzie reżyserka żyła wraz z rodziną.

Wybrana filmografia:

2008 Noviembre (short)

2008 Debajo (short)

2008 La montaña (short)

2010 Videojuego (short)

2012 Od czwartku do niedzieli / De jueves a domingo / Thursday till Sunday

Opracowanie: Jan Topolski

Twórcy

reżyseria Dominga Sotomayor Castillo
scenariusz Dominga Sotomayor Castillo
zdjęcia Bárbara Álvarez
montaż Danielle Fillios, Catalina Marín Duarte
dźwięk Roberto Espinoza
obsada Santi Ahumada, Emiliano Freifeld, Paola Giannini, Francisco Pérez-Bannen, Jorge Becker, Axel Dupré
producent Benjamín Doménech, Gregorio González, Stienette Bosklopper
produkcja Forastero, Cinestación, Circe Films
właściciel praw FiGa Films
nagrody Rotterdam IFF 2012 – Golden Tiger
język hiszpański
barwa kolor