en

Rozstanie

A Separation / Jodaeiye Nader az Simin
reż. Asghar Farhadi
Iran 2011 / 123’
napisy: polskie i angielskie

Separacja Nadera i Simin to zabawa w przeciąganie liny. Rozgrywka na argumenty i kuksańce. Ona chce zaczerpnąć powietrza w bardziej liberalnym środowisku, on trzyma się wypracowanego status quo i chorego na Alzheimera ojca. Oboje wydają się skorzy do kompromisu, jednak osnowa ich związku, niteczka po niteczce, pęka pod ciężarem niespodziewanych wypadków.

Pochłonięci konfliktem bohaterowie spychają całą odpowiedzialność za swoje decyzje na barki Temeh – ich córki. I w ostatecznym rozrachunku to właśnie na niej skupią się spojrzenia widzów i bohaterów. Farhadi, w pełnym mikroobserwacji, kipiącym od emocji i napięcia obrazie zadaje pytanie o status filmowego widowiska oraz relację widowni do filmowanych postaci. Czy uchronimy się przed narzucającymi się stereotypami, gdy sami będziemy musieli ocenić sytuację i wydać ostateczny werdykt?

Kino o społecznych ambicjach rzadko tak konfunduje i jeszcze rzadziej równie doskonale operuje suspensem. Hitchcock spotyka się tu z Antonionim, a my zdumieni przeglądamy się w fantastycznie sportretowanych irańskich realiach.

nagrody

Berlin IFF 2011 – Golden Bear, Silver Bears for the Best Actors’ and Actresses’ Ensembles; Fajr FF 2011 – Best Cinematography, Best Director, Best Screenplay, Best Sound

Asghar Farhadi

Urodził się w 1972 roku w Isfahanie. Jest prawdziwą supernową irańskiej kinematografii. W osiem lat po pełnometrażowym debiucie Farhadi ma na koncie nagrody z festiwali w Teheranie, Chicago, Splicie, Berlinie i Warszawie. Polska publiczność bardzo szybko poznała się na jego talencie, nagradzając w 2004 roku Piękne miasto na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Prawdziwy triumf irański twórca odniósł jednak w 2011 roku w Berlinie, gdzie rok wcześniej Srebrnym Niedźwiedziem uhonorowany został jego film Co wiesz o Elly? Prezentacja Rozstania w piątym dniu konkursowych zmagań zakończyła dyskusję na temat potencjalnych laureatów Złotego Niedźwiedzia. Źródłem sukcesu Farhadiego jest wyczulenie na niuanse tkwiące w codziennych wymianach zdań i gestów oraz umiejętność ich dramaturgicznego przyprawienia.

Wybrana filmografia:

1988 Janali (short)

2003 Raghs dar ghobar / Dancing in the Dust

2004 Piękne miasto / Shah-re ziba / The Beautiful City

2006 Perski Nowy Rok / Chaharshanbe-soori / Fireworks Wednesday

2009 Co wiesz o Elly? / Darbareye Elly / About Elly

2011 Rozstanie / Jodaeiye Nader az Simin / A Separation

Twórcy

reżyseria Asghar Farhadi
scenariusz Asghar Farhadi
zdjęcia Mahmoud Kalari
montaż Hayedeh Safiyari
muzyka Sattar Oraki
obsada Peyman Moaadi, Shahab Hosseini, Leila Hatami, Sareh Bayat, Sarina Farhadi
producent Negar Eskandarfar, Asghar Farhadi
produkcja Asghar Farhadi
polski dystrybutor Gutek Film
język perski
barwa kolor