en

Podróż na Wschód

Towards The East
reż. Tomasz Budzyński, Łukasz Jankowski
Polska 2010 / 103’
napisy: angielskie

Reżyserski debiut Tomasza Budzyńskiego, zrealizowany z Łukaszem Jankowskim, budową przypomina piosenkę. Rolę zwrotek pełnią tu przygody kolejarzy, które przeplatane są stałym refrenem – śpiewanymi przez zespół Armia utworami. Zaczerpnięte z różnych płyt kawałki zmieniają cel wyprawy – zamiast na tytułowy Wschód zabierają widzów w sentymentalną podróż po twórczości zespołu. W tej towarzyszą im między innymi członkowie kabaretu Mumio, którzy zadbali o to, żeby wycieczka nie była zbyt sentymentalna.

Za kanwę scenariusza do filmu posłużyło opowiadanie Stefana Grabińskiego Maszynista Grot. Mieszanka „polskiego Poe” z kabaretowością chłopaków z Mumio i z twórczością Armii nie jest może wybuchowa, ale na pewno oryginalna, gdyż Budzyński i Jankowski spróbowali wypracować nowy sposób opowiadania obrazami. Gatunkowo film nie jest bowiem ani tradycyjnym dokumentem, ani tradycyjną fabułą, ani nawet filmem muzycznym. Stanowi raczej grę pomiędzy tymi wszystkimi stylami. I o ile zwolennicy jasno zdefiniowanych ram formalnych niekoniecznie się w tym odnajdą, o tyle fani Armii na pewno nie będę narzekać. W końcu film jest adresowany przede wszystkim do nich.

Tomasz Budzyński

Urodził się w 1962 roku. Malarz, poeta i muzyk. Zadebiutował w 1984 roku jako wokalista legendarnej Siekiery, z którym to zespołem został laureatem festiwalu w Jarocinie. W 1985 roku razem z Robertem Brylewskim i Sławomirem Gołaszewskim założył grupę Armia, z którą do dziś nagrywa i koncertuje. W roku 2010 zespół obchodził 25-lecie istnienia. Wtedy też Tomasz Budzyński rozpoczął nowy rozdział w swojej twórczości, pisząc autobiograficzną książkę oraz scenariusz do pełnometrażowego filmu Podróż na Wschód.

Filmografia:

2011 Podróż na Wschód / Towards The East

Łukasz Jankowski

Mieszka i pracuje w Poznaniu. Od 1995 roku zajmuje się reżyserią, realizacją, montażem i animacją. Zrealizował kilkadziesiąt wideoklipów, filmów reklamowych i promocyjnych, dziesiątki animacji, czołówek i innych form telewizyjnych.

Wybrana filmografia:

2011 Podróż na Wschód / Towards The East

Twórcy

reżyseria Tomasz Budzyński, Łukasz Jankowski
scenariusz Tomasz Budzyński, based on a short story by Stefan Grabiński
zdjęcia Łukasz Jankowski
montaż Łukasz Jankowski
muzyka Armia
obsada Arkadiusz Wojciechowski, Dariusz Basiński, Jacek Borusiński
produkcja Stowarzyszenie Niewidzialna Armia, Narodowe Centrum Kultury, Wentan P.P.H.U
właściciel praw Stowarzyszenie Niewidzialna Armia
język polski
barwa kolor