English

Dziecko Rosemary

Roman Polański
Rosemary's Baby
USA 1968 / 136’
CASSAVETES AKTOR

Fabuły Dziecka Rosemary nie wypada streszczać, gdyż historię tytułowej bohaterki, która ma urodzić samego Antychrysta znają prawie wszyscy. Pierwszy zrealizowany w Hollywood obraz Romana Polańskiego zapoczątkował falę satanistycznych horrorów w USA, a reżyserowi przyniósł sławę. Nie da się ukryć, że adaptacja książki Iry Levina nieco się zestarzała; na tym tle aktorstwo młodziutkiej Mii Farrow, która trafiła na plan zamiast Jane Fondy, wypada wyjątkowo korzystnie. John Cassavettes, grający męża głównej bohaterki, otrzymał rolę po tym, jak propozycję odrzucił Warren Betty. Co ciekawe, film obfituje w rozmaite nawiązania – wiodąca postać negatywna ma na imię Roman, a para sąsiadów głównych bohaterów nosi nazwisko Castevet.

Oglądane współcześnie Dziecko Rosemary z filmem grozy nie ma już wiele wspólnego. Wynika to zarówno z przemian gatunkowych, jak i z inwencji Polańskiego, dla którego sztafaż horroru, gatunku szybko się starzejącego, stał się wyłącznie pretekstem dla opowiedzenia swojej historii. Z Dziecka Rosemary wyłania się portret macierzyństwa oraz towarzyszących mu lęków i niepokojów, niegdyś traktowanych jako objaw niedojrzałości i nieodpowiedzialności, a będących częścią procesu stawania się matką. Wreszcie historia opowiedziana w filmie Polańskiego, umiejscowiona w kontekście rewolucji obyczajowej 1968 roku, może być odczytana jako metafora konserwatywnej reakcji na emancypację kobiet. I to właśnie wydaje się najbardziej przerażające: strach w Dziecku Rosemary ma jak najbardziej realne źródło.

Samuel Nowak

 

nagrody

Oscar 1969 – najlepsza aktorka drugoplanowa, Złote Globy 1969 – najlepsza aktorka drugoplanowa, Kansas City Film Critics Circle Awards 1969 – najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa

Roman Polański

Urodzony w 1933 roku w Paryżu, polski reżyser, scenarzysta i aktor. Kształcił się w łódzkiej filmówce, gdzie zrealizował m.in. Dwóch ludzi z szafą. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu nominowany do Oscara Nóż w wodzie. Od 1962 roku Polański pracuje za granicą. We Francji i w Wielkiej Brytanii zrealizował m.in. Wstręt i Matnię, a później w Hollywood Dziecko Rosemary oraz Chinatown. W 1978 roku w związku z oskarżeniem o gwałt na nieletniej wrócił do Europy, gdzie pracuje do dziś. Za nakręconego w 2002 Pianistę reżyser otrzymał Złotą Palmę w Cannes oraz Oscara. Zrealizowany w 2010 Autor widmo przyniósł Polańskiemu Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Wybrana filmografia

1962 Nóż w wodzie / Knife in the Water

1968 Dziecko Rosemary / Rosemary’s Baby

1974 Chinatown

1978 Tess

1988 Frantic

2002 Pianista / The Pianist

2010 Autor widmo / The Ghost Writer

Twórcy

reżyseria Roman Polański
scenariusz Roman Polański, na podstawie powieści Iry Levina / based on a novel by Ira Levin
zdjęcia William A. Fraker
montaż Sam O'Steen, Bob Wyman
muzyka Krzysztof Komeda
obsada Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon, Sidney Blackmer, Maurice Evans, Ralph Bellamy, Victoria Vetri, Patsy Kelly, Elisha Cook Jr., Emmaline Henry, Charles Grodin
producent William Castle
produkcja William Castle Productions
właściciel praw Hollywood Classics (London)
źródło kopii Filmoteka Narodowa
język angielska