English

365 dni

Jonas Mekas
365 Day Project
USA 2007 / 2280’
instalacja na klatce schodowej Kina Nowe Horyzonty
List z Greenpointu Wolne cząsteczki: Historia filmu eksperymentalnego

Rok 2007 – zarazem bliski i daleki. Świat bez Snapchata, pandemii i rosyjskiej inwazji. Rok siódmej edycji Nowych Horyzontów i triumfu Cristiana Mungiu na festiwalu w Cannes. A także rok, w którym 85-letni Jonas Mekas postanowił kręcić codziennie jeden krótki metraż. Powstał w ten sposób filmowy kalendarz – strumień obrazów, wierszy i przemyśleń nestora amerykańskiej awangardy, pozornie niepowiązanych, przypadkowych, ale niezmiennie przesyconych wrażliwością reżysera. Zwykła niezwykła codzienność. Widzimy migawki z podróży, spotkania z przyjaciółmi, festiwale filmowe. Wywiad z Johnem Watersem, refleksje o Mai Deren i niepowtarzalna okazja, by przekonać się, co Mekas myśli o Britney Spears. Normalny artysta? Artysta, który nie przeżywa kryzysów? To prawdziwa katastrofa – podsumowuje reżyser, czytając artykuł o wokalistce. A wy ile wspomnień ocaliliście z roku 2007?

Mariusz Mikliński

Jonas Mekas

(1922-2019) Litewsko-amerykański filmowiec, poeta, aktywista i prekursor awangardowego kina lat 60. Jeszcze w trakcie II wojny światowej opuścił rodzimą Litwę i w 1949 roku trafił do Nowego Jorku, z którym na zawsze powiązał swoją działalność artystyczną. Był jednym z założycieli Film-Makers’ Cooperative, stowarzyszenia skupiającego twórców kina niezależnego i archiwizującego ich prace. Począwszy od lat 50. rejestrował swoją codzienność na kamerze 16 mm. Z nakręconego materiału powstały jego monumentalne, a zarazem intymne dzienniki filmowe: Walden, Lost Lost Lost czy Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie przebłyski piękna. Współpracował z ikonami kontrkultury: Yoko Ono, Allenem Ginsbergiem czy Andym Warholem, którego według legendy zachęcił do sięgnięcia po kamerę. Walczył z amerykańską cenzurą i był rzecznikiem swobody artystycznej: W filmie potrzebujemy mniej perfekcji, a więcej wolności – stwierdził w jednym z wywiadów, a jego twórczość, której nie porzucił do ostatnich dni swojego życia, była potwierdzeniem tych słów. 

Wybrana filmografia

1961 Działa wśród drzew / Guns of the Trees

1964 Klatka / The Brig

1972 Reminiscencje z podróży do Litwy / Reminiscences of a Journey to Lithuania

1976 Lost Lost Lost

2000 Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie przebłyski piękna / As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2012 Ścinki z życia szczęśliwego człowieka / Out-takes from the Life of a Happy Man

2019 Requiem 

Twórcy

reżyseria Jonas Mekas
scenariusz Jonas Mekas
zdjęcia Jonas Mekas
montaż Jonas Mekas
producent Jonas Mekas
właściciel praw Re:Voir
język angielski